“Ecdada yakışır hale geldi”

Düzce’yi Düzce yapan, Osmanlı’yı doğuran ve 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularına yol arkadaşlığı yapan Konuralp Gazi Türbesi’nin Düzce Belediyesi tarafından yaptırılan tadilatı ve restorasyonu tamamlandı.

“Ecdada yakışır hale geldi”
17.12.2022 - 16:45
Haber Merkezi

Milattan önce 3. yüzyıla uzanan tarihi ile büyük bir öneme sahip olan Konuralp Antik Kenti’ne adını veren Osman Bey’in silah arkadaşlarından Konur Alp Bey’in türbesinde restorasyon çalışmaları tamamlandı.

İlk olarak türbenin cam korkulukları, cam ve kapı doğramaları ahşaptan yapılarak, sandukaların kaideleri mermer ile kaplandı. Konur Alp Bey, Bağdatlı Şeyh Hacı Hafız ve Ali Hamza’nın sandukaları temizlenerek üzerindeki örtüler değiştirildi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından özel bir itina gösterilen Konur Alp Bey türbesinin içi de ışıklandırıldı. Türbenin yanına sandukalarla ilgili açıklama tabelası da yerleştirildi. Kubbesi kurşunla kaplanarak ‘alem’ takıldı, ayrıca sandukaların oturduğu kaideler mermer ile kaplandı.

Işıklandırması yapılan, tadilat ve restore çalışmaları tamamlanan türbe, baştan aşağı yenilendi. Ecdada ve Düzce’ye yakışır bir hale geldi. Konuralp’i dünya mirasına kazandırmak için bir aşama daha kaydedilmiş oldu.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız