“Kadınlar, hayatın her alanında var olsun”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları, 1.5 yıldır Türkiye’nin 81 ilinde süren ve yüzlerce kadın girişimci yaratan “Kadın Emeği” programının zirve toplantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirdi.

“Kadınlar, hayatın her alanında var olsun”
19.12.2022 - 17:03
Güncelleme 19.12.2022 - 17:07
Haber Merkezi

Programda illerde hikâyeleriyle rol model haline gelen kadınlarla kendi sektörlerinde yakaladıkları başarılarla isimlerinden söz ettiren kadın iş insanları bir araya geldi. Düzce’den katılanlar arasında ise AK Parti Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şulenur Kubilay Yılmaz, Güler Güneş, Nermin Öğütlü Alayıldız, Sibel Gün Çabuk, İpek Efe, Ezgi Tura Durmuş, Ayşe Yazgeldi ve Emine Yüksel yer aldı.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Nisan 2021’de Hakkâri’den yola çıktıklarını ve 1.5 yılda ziyaret ettikleri 81 ilde 45 binden fazla kadına ulaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“KADINLAR, HAYATIN HER ALANINDA VAR OLSUN”

“Bizim büyük Türkiye idealimiz, hayalimiz var. Bu, nüfusun tamamı üretime katılmadan olmayacak. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kadını dışlayan bir toplum gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir’ sözü bizim kılavuzumuz oldu. Biz istiyoruz ki; nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, hayatın her alanında var olsun, güçlü olsun. Bu güzel ülke, 85 milyonun omuzlarında büyüsün, yükselsin.

Biliyoruz kalkınma ve büyüme için eğitim en önemli fırsat eşitliği aracı. 2001 yılında eğitim çağında olup da üniversiteye gidebilen kız çocuk oranı sadece yüzde 13.5’ti. Kız çocuklarının sadece yüzde 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde fırsat eşitliğini sağlamış olmuyorsunuz. Neden kız çocukları üniversiteye gidemiyordu? Hukuksuz yasaklar vardı, üniversiteler büyük şehirlerde kümelenmişti.

“TBMM’DE KADIN TEMSİLİ HER SEÇİMDE HIZLA YÜKSELDİ”

AK Parti olarak, sayın genel başkanımızın liderliğinde yasakları biz kaldırdık, üniversitesiz şehir bırakmadık, üniversite sayımızı 207’ye çıkardık. Bugün üniversite çağında olan kız çocuklarının yüzde 49’u artık üniversite eğitimi alıyor. Eğitim alan kadınların oranını daha da artırmak için kadın kolları olarak bir adım da biz attık. Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde yürüttüğümüz ‘nerede kalmıştık’ projesi ile 2 yılda 49 bin kadın eğitim hayatına geri döndü.

Türk kadını seçme ve seçilme hakkını 5 Aralık 1934’te Avrupalı birçok hemcinsinden önce elde etti. Bununla birlikte, seçilme hakkını tam ve özgürce ancak 2015 yılından itibaren kullanabildi. 1935’teki seçimlerde yüzde 4,1 olan TBMM kadın milletvekili oranı, 2002 seçimlerine kadar ne yazık ki hiç aşılamadı. Bugün kadın hakları diye sözde büyük büyük laflar edenler o günlerde yasakların savunucuları ve hatta mimarları değil miydi? 2002 seçimlerinde itibaren, TBMM’de kadın temsili, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ile her seçimde hızla yükseldi. 2018 seçimlerinde yüzde 17,4’ e ulaştı. AK Parti grubunda ise bu oran ortalamanın da üstünde yüzde 19’dur. Kadın Kolları olarak, siyasete daha çok kadın katılımı için Ar-Ge başkanlığımızla birlikte ‘Siyaset Akademisi Kadın’ programını başlattık. Dersler 30 büyükşehirde eş zamanlı olarak halen devam ediyor.

“ONLARIN HİKAYELERİNDEN İLHAM ALSINLAR İSTEDİK”

Kadınlarla büyük Türkiye Yolu’nda sloganıyla yol hikâyemiz 9 Nisan 2021’de Hakkâri’de başladı. Amacımız; 81 ilimizde, ailesi için, memleketi için hayalleri olan kadınlara devletimizin desteklerini anlatmaktı. Kadınların hayallerine bir kapı aralamak, onlara güç vermek istedik. İstedik ki KOSGEB’in, TKDK’nın, İşkur’un, kalkınma ajanslarının, Orköy’ün, Tarım Bakanlığı’nın, Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinden, hibelerinden tüm kadınlar haberdar olsun. Kadınlara sadece bilgi vermekle yetinmedik, illerinde daha önce bu destekleri kullanmış, bu salonda bulunan öncü kadınlar ile onları tanıştırdık.

Onların hikayelerinden ilham alsınlar istedik ve böylece 45 binden fazla kadına ulaştık. Yüzlerce ilham veren hikâye dinledik, yüzlerce anı biriktirdik. 9 Nisan 2021 tarihinde Hakkari’de başlayan yol hikayemizde 81. il buluşmamızı 2 Aralık tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdik. Dile kolay tam 81 il. Kadın Kolları olarak güzel yurdumuzun tüm şehirlerine tek tek ayak izimizi, alın terimizi bıraktık.

“ÖYLE BAŞARI HİKÂYELERİNE TANIK OLDUK Kİ”

‘Ağaç yaprağı ile gürler’ der atalarımız. Olumlu örnekleri çoğaltmak için bu yolda emek vermekten vazgeçmeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’na emek emek, tuğla koyan kadınlar, yarınları da inşa edecek. Bugün burada 81 ili temsilen girişimci kadınlar var. Bu kadınlar sayesinde; bugün KOSGEB'den faydalananların yüzde 41’i kadın. İşkur’un işbaşı eğitim ve meslek edindirme programlarından faydalananların yüzde 50’den fazlası kadın. Yüzde 10,4 olarak hedeflenen kadın işveren oranı hedefini aştı ve 13.2 olarak gerçekleşti. Bu gurur veren oranı, bu salonda bulunan kadınların temsil ettiği yüzbinlerce üreten kadın birlikte başardı.

Kadın emeği Türkiye’nin istikbali programı sayesinde öyle başarı hikâyelerine tanık olduk ki kiminde gözyaşlarımızı tutamadık, kiminde alkışlamaktan yorulduk. Aydın’daki kaynak ustası Emine Hanım’ın heyecanına,  Van’da ilk çevre laboratuvarını kuran Şeyda Karaman’ın başarısına, ‘doğduğum mağarayı otel yaptım’ diyerek mutluluk gözyaşı döken Nevşehirli Fatma Erdoğan’ın gururuna ortak olduk.  Tüm bunları, şu an elinizde olan kitapta topladık. Ayrıca kadinemegi.akkadin.org.tr adresinde, Kadın Emeği Türkiye’nin istikbali programına dair tüm doküman ve detayları ve ilham veren başarı hikayelerinin videolarını bulacaksınız. Sizlere, devlet destekleri ve teşviklerini bir arada gösteren www.yatirimadestek.gov.tr adresini de ayrıca hatırlatmak isterim.

“HER EVE GİRECEK, HER GÖNÜLE DOKUNACAĞIZ”

Tüm bu süreçte destekleri ile kadınların gücüne inanan, yolunu aydınlatan Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımız Sayın Mustafa Varank’a, Sayın Vedat Bilgin’e, Sayın Vahit Kirişçi’ye, Sayın Mehmet Muş’a, Sayın Nurettin Nebati’ye ve Sayın Derya Yanık’a yürekten teşekkür ediyorum. İllerdeki tüm programlarımızı amatör ruhla, heyecanla hazırladık. Bu süreçte bizlere destek olan kurum temsilcilerine, uzmanlarına, emek veren il teşkilatlarımıza ve genel merkezdeki tüm yol arkadaşlarıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. ‘Her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir; çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşır’ der Hz. Mevlana. Her eve girecek, her gönüle dokunacak her daim milletimiz ile bir olacağız. Ve büyük Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız