“51 gemi ile deniz tarafındaki çalışmaları sürdürüyoruz”

Zonguldak Filyos Limanı’nda açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Mart ayında Karadeniz gazını sisteme vermeye başlayacağız” dedi. Dönmez, Türkiye'nin doğal gaz arz güvenliği noktasında da bir sıkıntısının olmadığını söyledi.

20.12.2022 - 11:29
Güncelleme 20.12.2022 - 11:53
Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleriyle birlikte Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyon başkanı ve üyelerini Filyos'ta Türkiye'nin en büyük projelerinden birisinin icra edildiği mekanda ağırlamaktan dolayı memnun olduğunu söyledi.

Sık sık sahaya gelerek yerinde incelemelerde bulunduklarını belirten Dönmez, bu ziyarete katılan komisyon başkanı ve üyelerine, kendilerine yasama düzenlemelerinde bugüne kadar vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür etti.

“51 GEMİ İLE DENİZ TARAFINDAKİ ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜYORUZ”

Dönmez, Türkiye'nin doğal gaz konusunda bugüne kadar dışa bağımlı bir ülke olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Doğal gazda yüzde 99'un üzerinde bağımlı bir ülkeydi. Buna rağmen hamdolsun arz güvenliğinde herhangi bir sıkıntı yaşatmadan hem hane halkımızın hem de sanayinizin hem iş yerlerimizin ihtiyacını karşıladık. Cumhuriyetimizin 100 yılında Türkiye Yüzyılı'nda milletimizin hasretle beklediği kendi gazımızı insanımızla buluşturmak için artık geriye sayım başladı, devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılın mart ayı gibi bir aksilik çıkmadığı takdirde bu gazı sisteme vereceğiz. Halihazırda şu anda işte yağmur altında biz buradayız. Şantiyede çalışmalar devam ediyor. Toplam 8 bin personelimiz var, çalışıyor. 51 gemi ile deniz tarafındaki çalışmaları sürdürüyoruz. Bu kapsamda emeğe geçen tüm arkadaşlarımıza Türkiye Petrollerinde çalışan bize servis ve hizmet desteği veren yüklenicilerimiz de dahil olmak üzere hepsine teşekkür ediyoruz.”

Cuma günü çok önemli, büyük projelerden birisinin daha açılışını yaptıklarını anımsatan Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile Silivri'de deniz alanlarındaki Avrupa'nın en büyük doğal gaz depolama tesisini hizmete açmıştık. O da bizim için son derece mutluluk verici bir unsur. Öte yandan kara sahalarındaki çalışmalarımız da devam ediyor. Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız da açıklamıştı. Şırnak bölgesinde önemli bir petrol rezervinin keşfine imza atmıştık. Arkası gelecek, bizi izlemeye devam edin” sözlerini kullandı.

Konuşma sonrası Bakan Dönmez ve beraberindekiler, saha incelemesinin yanı sıra doğal gazın ilk yakılacağı yanma odalarında incelemelerde bulundu.


Editör: C. Sandıkçı
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız