“Temennimiz yaralarımızın bir an önce sarılması”

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), ilimizdeki tüm esnaf ve sanatkarların KOSGEB kredi desteğinden faydalanması için talepte bulundu.

“Temennimiz yaralarımızın bir an önce sarılması”
23.12.2022 - 17:35
Haber Merkezi

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı ve Genel Sekreter Yardımcısı Dilek Üstünel imzası ile hazırlanan dilekçede, pandemi ile başlayan sancılı sürecin, sel ve ardından yaşanan deprem nedeniyle daha da zor bir hal aldığı ve esnafların yaralarının bir an önce sarılması için bu desteğe ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Dilekçe, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Düzce Valiliği’ne gönderildi.

“İŞYERLERİNE BİLE GİREMEDİLER”

Dilekçede, şu ifadelere yer verildi: “23 Kasım 2022 tarihinde ilimizde yaşanan 5,9 şiddetindeki deprem afeti dolayısıyla ilimiz ve ilimize bağlı ilçelerimizdeki esnaf ve sanatkarlarımız doğrudan ve dolaylı olarak maddi ve manevi etkilenmiştir.

Deprem sonrası esnafımızın bir kısmı zararları ile ilgili tespitlerini yaptırırken, bir kısmı ise deprem psikolojisi ve korkusuyla bina hasar tespitlerinin de henüz yapılamamış olması sebebiyle iş yerlerine bile girememişlerdir. Bir kısmı da hasar tespitlerini bekleyemeden iş yerlerini alelacele toparlayarak, mevcut hasarlarını resimlendirerek belgelendirmeyi bile düşünemeden, zayi olan malını temizlik sonrası çöpe atarak işlerine devam etmeye çalışmışlardır.

Özel sigortası olan esnaflarımız ise zararlarının sigortadan karşılanacağı düşüncesiyle hasar tespit başvurusu yapmamışlardır. Dolayısıyla özel sigorta yaptırmış olan ya da az miktarda hasarını devletimize bildirmekten imtina eden ve yukarıda izah edilen gerekçelerle elinde resimle kanıtlanır bir belgesi olmayan yani esnaflarımız hasar tespit başvurusunda bulunmamışlardır.

Ayrıca servis taşımacılığı, okul kantinleri, minibüsçülük, tekstil sektörü gibi birçok alanda faaliyet gösteren esnaflarımız da ticaretin sekteye uğraması nedeniyle dolaylı olarak etkilenmiş ve iş kaybı yaşamışlardır.

“12 BİN 980 ESNAFIMIZ MAĞDUR”

Esnafımız açısından değerlendirildiğinde; ülkemizde yaşanan korona virüs pandemisi ile başlayan sancılı süreç, ilimizde yaşanan seller ve sonrasında da yaşadığımız deprem afetiyle daha da zor bir hal almış ve bu sebeplerden dolayı esnafımızın kredilerinin ödenmesinde öteleme ve gecikmeler yaşanmıştır. SGK, Bağ-Kur ödemelerinde ise gecikmeler ya da hiç ödenmeme gibi sıkıntılar oluşmuştur. Kredi ve Kefalet Kooperatifi vasıtasıyla kullandırılan kredilerde de iki kefil (esnaf ve memur olma) şartı ipotek engeline takılmıştır. Dolayısıyla kooperatif kredisinden kefil ve ipotek şartını yerine getiremeyen esnaflarımız faydalanamamıştır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz tespitler 12 bin 980 esnaf ve sanatkarımızın temsilcisi 27 odamız ve üyelerimiz tarafından bize mağduriyet belirtilerek bildirilen sebeplerdir.

“TEMENNİMİZ YARALARIMIZIN BİR AN ÖNCE SARILMASI”

Düzce'mizin ekonomik anlamda toparlanarak depremin sosyal, ekonomik ve psikolojik etkilerinden kurtulabilmesi için; Düzce il genelindeki esnaflarımıza ayrım yapılmaksızın (hasar tespit başvurusunda bulunan, bulunmayan) faizsiz, kefilsiz, bir yıl ödemesiz kullandırılması öngörülen KOSGEB kredisinden faydalanması beklentilerimizi karşılayacaktır.

Deprem afetinden zarar görmüş, fakat KOSGEB tarafından desteklenmeyen sektörlerin de destek kapsamına alınması (kahvehanecilik, büfecilik gibi), ayrıca bu kredilerin Kredi Garanti Fonu tarafından desteklenmesi önem arz etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum, Sayın Valimiz Cevdet Atay ve emeği geçen birçok yetkilinin Düzce’miz için özverili çalışmaları Düzce halkınca büyük bir memnuniyet ve teşekkürle karşılanmıştır. Esnafımızda devletimizin büyüklüğünü hissederek güven tazelemiştir.

Temennimiz Düzce esnafı olarak yaşadığımız bu sancılı süreçte belirttiğimiz sebep ve sonuçlardan dolayı yaralarımızın bir an önce sarılmasıdır.

Gereğini bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.”

 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız