“Hz. Mevlana varoluş hikayesi yazdığı için her çağın düşünürü oluyor”

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği “Mevlana’nın Evrensel Çağrısı: Dinle ki Anlarsın” başlıklı Panelde Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

“Hz. Mevlana varoluş hikayesi yazdığı için her çağın düşünürü oluyor”
24.12.2022 - 13:57
Haber Merkezi

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; 26. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahattin Çağın, Ege Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya, Doç. Dr. İlyas Yazar, Doç. Dr. Atıf Akgün, Sakarya Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Orhan Kaplan, TOBB ETÜ Dr. Öğr. Üyesi İsa Kerem Bayırlı, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Ertuğrul, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Özcan, Prof. Dr. Metin Akkuş, Prof. Dr. Mehmet Emin Uludağ, Müzik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Haluk Yücel, davetli misafirler, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Panel öncesinde Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’e sürpriz yaparak, akademik camiaya yaptığı 30 yılı aşkın katkılarından dolayı kendi adına hazırlanan kitap Genç’e takdim edildi. 26. Dönem Milletvekili ve Akademisyen Prof. Dr. Mustafa İsen’in takdim ettiği kitapta; Prof. Dr. Genç’in yetiştirdiği öğrencilerinden, birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına kadar bir şekilde hayatına dokunduğu kişilerin duygu ve düşüncelerine yer veriliyor.

Panelin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Özcan ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya, kendileri için önemli bir gün olduğunu vurgulayarak, Prof. Dr. İlhan Genç’e bu güne kadar yaptığı başarılı çalışmaları için teşekkür etti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç’in adına hazırlanan kitabı hediye etmek için kürsüye davet edilen 26. Dönem Milletvekili, Bürokrat ve Akademisyen Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. İlhan Genç’in akademik eğitimini bir dağın zirvesine tırmanan dağcılara benzeterek, Prof. Dr. Genç’in hiç kimseyi kırmadan, etrafındakilere de yardımcı olarak çok zorlu bir tırmanış gerçekleştirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Genç’e akademik camiaya yaptığı katkıları için teşekkür eden Prof. Dr. İsen, bundan sonraki çalışmaları için de başarı dileklerinde bulundu.

“Yaşadıklarım bana rüyada mıyım diye sorgulatıyor.” diyen Prof. Dr. İlhan Genç, kendisi adına yazılan kitapta emeği geçenlere ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelerek kendisini duygulandıran herkese teşekkür etti.

“ANLAMAK İÇİN ÖNCE DİNLEMEK LAZIM”

Gerçekleştirilen açılış konuşmaları ve sürpriz hediye takdiminin ardından moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya’nın yaptığı panel oturumuna geçildi. “Mevlana’nın Evrensel Çağrısı: Dinle ki Anlarsın” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini paylaşan Prof. Dr. İlhan Genç, Mevlana’nın genelde anlam üzerinde durduğunu ifade etti. Hz. Mevlana’nın Dinle beyitini 50’li yaşlarında yazdığını söyleyen Prof. Dr. Genç, anlama büyük bir önem veren Mevlana’nın anlamak için dinlemeyi de bilmek gerektiğini söylediğini vurguladı.

Mevlana’nın Afganistan’ın Belh şehrinden Moğol baskıları yüzünden 6 yaşında göçle tanıştığını söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, 10 yıl süren bu göçün Hz. Mevlana üzerinde travmalar yarattığını, ancak bunu HZ. Mevlana’nın çocuk olması nedeniyle anlayamayacağını dile getirdi.

“HZ. MEVLANA HER ÇAĞIN DÜŞÜNÜRÜ”

Mevlana’nın Şems-i Tebrîzî ile karşılaşana kadar camide müezzinlik yaptığını; ancak Tebrizi ile buluşunca Mevlana’nın ezberinin bozulduğunu, iki alimin kavuşmasını iki okyanusun kavuşması olarak nitelendirildiğini söyleyen Prof. Dr. Genç, Mevlana’nın bu kavuşma sonrası başladığı edebi hayatı ile 20 bin beyiti ve herkesin beğenerek okuduğu Mesnevi gibi eserleri kaleme aldığını ifade etti.

Asırlar geçmesine rağmen cağın düşünce insanı olarak anılan Hz. Mevlana’nın bir yok oluş hikayesi değil, var oluş hikayesi yazdığını söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, Mevlana’nın ölümünü bile gerçek sevgili olan Allah’a (C.C.) kavuşma düğünü olarak adlandırdığını dile getirdi.

“HZ. MEVLANA ESERLERİNİ NEDEN FARSÇA YAZDI?”

Hz. Mevlana’nın neden Farsça eserler verdiği sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. İlhan Genç, o dönemde edebi eserleri en iyi yansıtacak dilin Farsça olduğunu ve diğer tanınmış edebi kişilerin de Farsça eserler verdiğini söyledi. Ayrıca Türkçe’nin Yunus Emre gibi şair ve edebiyatçılarımızla yükselişe geçtiğini ifade etti.

Hz. Mevlana’nın ney şiiri ile insana gönderme yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Genç, sıradan bir kamışın yakılarak ve içinin boşaltılarak etkili bir müzik aletine dönüştüğünü hatırlatan Mevlana, ham insanın da yanarak, eğitilerek, içindeki kötülüklerden, kıskançlıktan arınacağına inandığını ifade etti.

Mevlana’nın olgun bir insanın önceliği aşka verdiğini; ancak aklı ve iradeyi elden bırakmadan işlerini yürütmesi tavsiyesinde bulunduğunu söyleyen Genç, buradaki aşkın yapılan işe ya da her hangi bir şeye, değere karşı duyulan hissiyat olduğunu dile getirdi.

Panel Düzce Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi Ramazan Doğan’ın ney dinletisi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız