“Kitabım Bana Özel”

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Ekslibris Üzerine Seminer & Workshop” adlı etkinlik, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

“Kitabım Bana Özel”
29.12.2022 - 12:26
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğr. Gör. Sevgi Bayram Korkut moderatörlüğündeki programa, Düzce Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni Semra Bayram konuk oldu. Etkinlikte, ekslibris kavramının; kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları, üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı, küçük boyutlu özgün yapıtlar olduğu, bir nevi kitabın kartviziti ya da tapusu anlamına geldiği ifade edildi.

Ekslibrisin; kitabın sahibini tanıttığı, onu yücelttiği ve kitabı ödünç alan kişiye geri getirmesi konusunda uyarı gibi mesajlar içerdiğini dile getiren Semra Bayram, ekslibrisin yer aldığı kitabın değil, kitap sahibinin bir göstergesi olduğunu, kitap ile kitap sahibi arasındaki bir bağı ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Geçmişten günümüze ekslibrisin sanat tarihindeki yeri ve önemi gibi konular üzerine örnek eserlerin katılımcılarla paylaşıldığı etkinlik sonunda, “Kitabım Bana Özel” sloganıyla, kişiye özgü bir ekslibrisin nasıl meydana getirileceği uygulamalı olarak anlatılarak oluşan kalıptan baskılar alındı. Etkinlik, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız