İşverenler yüzde 50 az prim ödeyecek

Resmi Gazete’de yayımlanan üç ayrı Cumhurbaşkanı Kararına göre, Düzce’de istihdamı artırmayı hedefleyen ve işverenlere sigorta primlerinde indirim imkanı sunan teşvik süresinin uzatılmasına karar verildi.

İşverenler yüzde 50 az prim ödeyecek
29.12.2022 - 16:13
Güncelleme 29.12.2022 - 18:47
Haber Merkezi

Düzce’de 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle sona erecek olan 6111 sayılı kanun olan istihdam teşvikinin uzatılması için Düzce Mali Müşavirler Odası Başkanı Birol Aksu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık ve Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kayıkcı imzasıyla, Cumhurbaşkanlığına iletilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru olumlu sonuçlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre; işverenlere adeta can suyu olan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Geçici 10. Maddesinin (6111 sayılı teşvik) 31 Aralık 2022 itibariyle sona eren uygulanma süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar 1 yıl süreyle uzatıldı.

Buna göre, kanunda belirtilen şartları taşıyan sigortalılar için işverenlere 01/03/2011-31/12/2023 tarihleri arasında işe aldıkları sigortalıların prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren payının tamamı için indirim uygulanacak. İstihdam edilen işçi başına düşen işveren prim tutarı devlet tarafından karşılanırken, bu da işçi için ödenen SGK prim maliyetinin ortalama yarı yarıya düşürülmesi gibi önemli bir fayda sağlıyor.

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizde çeşitli sosyal ve ekonomik sebeplerden dolayı kaçak sigortalı istihdam etmek adeta çalışma hayatında her sektörde var olan, ancak geçmişten bugüne henüz düzeltilememiş ve engellenememiş bir durumdur. Oysa ki; bir kişi bir işveren nezdinde, işverene bağımlı olarak fiilen çalışmaya başladığı an itibariyle sigortalılık vasfını kazanmakta olup, işe başlamadan bir gün önce SGK’ya verilecek işe giriş bildirgesiyle de bildiriminin yapılması işverenler bakımından bir yükümlülüktür. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesinden doğan yasal yaptırımlar ve kaçak sigortalı olarak istihdam edilen kişilerce hizmet tespiti yönündeki şikayetler neticesinde büyük tutarlı prim borçları ve idari para cezalarıyla karşılaşan işverenler sıkıntı içerisine girebilmektedir.

İstihdam edilen gerçek veya tüzel kişiler, ekonomiye ve sosyal gelişime katkı sağlayan, ilerlemeye yardımcı en önemli unsurlarsan olması nedeniyle, Torba Kanun olarak bilinen 6111 sayılı Kanun ile getirilen düzenleme ile sigortalı çalıştırmaya teşvik edilmektedir” dedi.

TEŞVİK NEDİR?

6111 sayılı Kanun’un 74. Maddesi ile 01.03.2011 ile 31/12/2015 tarihleri arasında işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere, özel sektör işverenlerince işe alınan ve işyerinde fiilen çalıştırılanların; işe alındıkları tarihten önceki altı aylık sürede sigortalı olmamaları, aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları ve bu maddede belirtilen diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, 5510 sayılı Kanunun 81. maddesinde sayılan ve 82. maddesi uyarınca belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız