Düzce'de kütüphanesiz okul kalmadı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelindeki tüm okullarda başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında Düzce’de yapılan çalışmalar tamamlandı ve kütüphanesiz okul kalmadı.

 Düzce'de kütüphanesiz okul kalmadı
30.12.2022 - 11:55
Güncelleme 30.12.2022 - 11:59
Haber Merkezi

Öğrencilere okuma kültürünü kazandırmak, onları sorgulayan, araştıran, bilgi üreten bireyler olarak yetiştirmek ve okullar arasındaki imkân farklarını azaltmak amacıyla kısa bir sürenin sonunda Düzce’de 49 okula yeni kütüphane kurularak, öğrencilerin kullanımına sunuldu.Kütüphanelerin kısa bir süre içerisinde tamamlanıp, teslim edilebilmesi için Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ahşap ve metal atölyesinde üretim çalışmaları hızla tamamlandı.

Proje kapsamında çalışmalara başlayan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri ve Mobilya İç Mekân Tasarımı bölümünde öğrenim gören öğrenciler; öğretmenleri gözetiminde kütüphaneler için gerekli olan kitaplık, çalışma masası ile bu ürünlerin metal ve ahşap aksamlarını üreterek projeye destek oldular. Okullarında aldıkları teorik eğitimleri atölyelerde beceriye dönüştürerek, mesleki tecrübe edinen öğrencilerimiz aynı zamanda harçlıklarını da kazandılar.

“Sıfır Atık” ve “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projeleri ile birlikte geri dönüştürülebilir malzemeler, Düzce’de yeni kurulan kütüphanelerde hayat buldu.

Okullarda kurulan 49 kütüphaneyle birlikte tüm okulların kütüphaneye kavuşmasının ardından, ayrıca 17 tane de “Sıfır Atık Kütüphanesi” oluşturuldu. Kullanılamayacak durumdaki geri dönüştürülebilir malzemelerin, dönüşümü sağlanarak hazırlanan masa, sandalye, sehpa, kitaplık, raf, aksesuar ve aydınlatma ürünleri kütüphanelerde öğrencilerin kullanımına sunuldu.

Geri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmak için “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” ve “Sıfır Atık” projeleri birleştirilerek, yine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin destekleriyle Valilik Hizmet Binasında yer alan Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde de yeni bir “Sıfır Atık Kütüphanesi” oluşturuldu. 1 Eylül 2022 tarihi itibariyle hazırlıklar tamamlanarak, vatandaşların kullanımına sunuldu. Kütüphanede yardımcı kaynaklar, çocuk yayınları, yetişkin yayınları, Türk ve dünya klasikleri ve süreli yayınlardan oluşan 2 bin adet kitap ve dergi bulunuyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen vatandaşlar, bekleme sürelerini Sıfır Atık Kütüphanesinde değerlendirebiliyor ve arzu ederlerse kütüphaneden sorumlu personele bilgi vererek, emanet kitap alabiliyorlar.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız