272 öğrenci daha okul öncesi eğitime kavuştu

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından son bir yılda gerçekleştirilen okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında, Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından titizlikle yürütülmekte olan çalışmalar sayesinde ilimizde; 2022-2023 eğitim öğretim yılında 13 okul öncesi eğitim kurumu hizmete açıldı ve anaokulu sayısı 58'e yükseldi. Köy ve benzeri yerleşim yerlerinde toplamda 26 yeni anasınıfı açıldı. Yeni açılan anasınıfları ile 272 öğrenci okul öncesi öğrenime kavuştu.

272 öğrenci daha okul öncesi eğitime kavuştu
30.12.2022 - 17:49
Haber Merkezi

2016 yılında 5 bin 555 olan okul öncesi öğrenci sayısı, 2022 yılında 10 bin 68 oldu.Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında, ilimiz genelinde okula kayıtlı olmayan, öncelikle bir sonraki eğitim öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak olan ve öğrenci alınacak çevrede ikamet eden çocuklar; okul müdürleri tarafından tek tek değerlendirildi, aile ziyaretleri gerçekleştirildi ve alan taraması çalışmaları yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Okul öncesi eğitime devam etmiş bireylerin yaşamlarında daha uzun süre eğitim ve istihdamda kaldıkları ve suça karışma oranlarının daha düşük olduğu çoğu araştırma tarafından ifade edilen bulgular bulunmaktadır. Bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için Bakanlığımız tarafından okul öncesi eğitime erişimde 2022 yılı için koyulan hedeflere şimdiden ulaşılmış ve hatta aşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2022 yılı yatırım programında yer alan 3 tanesi özel eğitim anaokulu olmak üzere ilimiz genelinde toplam 18 anaokulunun yapım çalışmaları da tamamlandığında, hedefimiz okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını 5 yaşta yüzde 100'e, 4 yaşta yüzde 70'e, 3 yaşta yüzde 50'ye çıkarmaktır” denildi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız