“Ülkemiz tarım topraklarının en kaliteli yüzde 1-2’lik kısmında”

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Ahmet Yıldız, Beyköy’de bulunan 2.102.600 m² sulu ve dikili tarım arazilerinin Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi, Arapçiftliği ve Sarayyeri Mahallelerinde bulunan yaklaşık 397.107 m² sulu tarım arazisinin de konut ve yol yapılması amacıyla tarım dışı alana çıkartılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Ülkemiz tarım topraklarının en kaliteli yüzde 1-2’lik kısmında”
5.01.2023 - 14:16
Haber Merkezi

“Olacak şey değil” diyen Yılmaz, Düzce İl Toprak Koruma Kurulu kararını ve bakanlık olurunu yargıya taşıdıklarını, “Sayın yetkilileri bu büyük yanlıştan dönmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, son 10 yılda ekilen ve dikilen tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 8,2’sini, toplam tarım alanlarının da yüzde 5,22’sini kaybettiğini söyledi.

Tarım topraklarının kaybının geri dönüşü olmayan kayıplar yaratacağından, bu alanların sanayiye ve imara açılmasının doğru olmadığını vurgulayan Yıldız, salgın hastalıklar, kuraklık tehlikesi, küresel ısınma gibi çevresel felaketlerin sağlıklı gıdaya ulaşımı da engellediğini, bu nedenle yeniden oluşması mümkün olmayan toprağı tarımsal amaç dışında kullanmaya izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

“ÜLKEMİZ TARIM TOPRAKLARININ EN KALİTELİ YÜZDE 1-2’LİK KISMINDA”

Düzce İli Toprak Koruma Kurulu’nun 12 Haziran 2021’de Düzce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün talebi üzerine oy çokluğu ile almış olduğu, Beyköy Beldesinde bulunan 2.102.600,00 m² sulu ve dikili tarım arazilerinin Düzce OSB genişleme alanı olarak kullanılması için tarım dışına çıkarılması kararının bakanlık oluru ile kesinleştiğini ifade eden Yıldız, “Tarım dışına çıkarılan araziler Düzce ili büyük ovası sınırları içinde kalmaktadır. Sulu mutlak ve dikili tarım arazileridir, toprak yapısı 1. sınıf olup ülkemiz tarım topraklarının en kaliteli yüzde 1-2’lik kısmında yer almaktadır. Ayrıca ‘Düzce Ovası Sulaması Rehabilitasyon Projesi’ içerisinde kalmakta olup bu nedenle sulama potansiyeli yüksektir” dedi.

Gümüşova OSB sahasının, yüzölçümü ve D-100 karayoluna ve diğer ulaşım imkanlarına yakınlığı nedeniyle alternatif durumunda olduğu halde değerlendirilmediğine ve OSB yönetiminin kendisine bitişik arazileri istediğine dikkat çeken Yıldız, ayrıca bu arazilerin 2007 yılında da OSB genişleme sahası yapılmak istendiğini, ancak oda olarak açtıkları dava neticesinde yargı kararı ile iptal edildiğini hatırlattı.

Ahmet Yıldız, Düzce İli Merkez İlçesi Beyköy Beldesinde bulunan tarım arazilerinin tarım dışı amaçla kullanılmasının uygun bulunmasına ilişkin 23 Aralık 2021 tarih ve E-58125898-230.04.02-3870581 sayılı davalı idare işleminin öncelik ve ivedilikle yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebiyle 18 Mart 2022 tarihinde TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak dava açtıklarını kaydetti.

“KURULUN İZİN VERMESİ VE BAKANLIĞIN OLUR VERMESİ OLACAK ŞEY DEĞİL”

Düzce Belediye Başkanlığı’nın Arapçiftliği ve Sarayyeri Mahallesinde konut ve yol talebi hususunda da açıklamalarda bulunan Yıldız, “Düzce İli Toprak Koruma Kurulunun 14 Temmuz 2021 tarih 7 sayılı kararının 8. maddesinde; Düzce Belediye Başkanlığı’nın talebi üzerine Arapçiftliği ve Sarayyeri Mahallelerinde bulunan yaklaşık 397.107 m² sulu tarım arazisinin konut ve yol yapılması amaçlı olarak tarım dışına çıkarılmasına oy çokluğu ile karar verilmiş, bu karar dava konusu bakanlık oluru ile kesinleşmiştir.

Tarım dışına çıkarılan arazilerin planında tarımsal niteliği korunacak alan olduğu, sulu tarım arazilerinden oluştuğu konusunda bir tereddüt yoktur. Buna rağmen kurulun izin vermesi ve bakanlığın olur vermesi olacak şey değildir. Günümüzün sıcak sorunu tarım, gıda iken konut ve yol için bu kararın alınması hukuka aykırıdır” ifadelerini kullandı.

“TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLARIN ORTAYA ÇIKACAĞI MUHAKKAKTIR”

Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımını düzenleyen 5403 Sayılı Kanunun 13. maddesinde, mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazilerinin tarımsal üretim amacı dışında kullanılamayacağının belirtildiğini söyleyen Yılmaz, ancak, alternatif alan bulunmaması ve Kurulun uygun görmesi şartıyla; savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar, doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı, petrol ve doğalgaz arama ve işletme faaliyetleri, ilgili bakanlık tarafından kamu yararı kararı alınmış madencilik faaliyetleri, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış plân ve yatırımlar için bu arazilerin amaç dışı kullanım taleplerine, toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile bakanlık tarafından izin verilebileceğini kaydetti. Dava konusu işlemle ilgili olarak kanunun aradığı şekilde bir kamu yararı kararı da bulunmadığına dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilcisi Yılmaz, “Bakanlık tarafından alınmış bir kamu yararı kararı yoktur. Ayrıca alternatif alan araştırması yapılmamıştır. Söz konusu sulu mutlak tarım arazilerinin tarım dışı kullanıma açılması sonucu telafisi imkansız zararların ortaya çıkacağı muhakkaktır. Zaten planlanmış olan, Çamköy’den Gölyaka otoban bağlantısına uzanan alternatif yol varken, söz konusu güzergaha ihtiyaç yoktur düşüncesindeyiz.

Yukarıda açıklanan nedenlerle; Düzce İli, Merkez İlçesi, Arapçiftliği ve Sarayyeri Mahallesinde bulunan toplam 397.107 m² alanın tarım dışı amaçla kullanılmasının uygun bulunmasına ilişkin ilgili idare işlemlerinin öncelik ve ivedilikle yürütülmesinin durdurulmasına ve iptali talebiyle 18 Şubat 2022 tarihinde TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak dava açmış bulunmaktayız.

Çok yakın bir tarihte tekrar kendini hatırlatan deprem gerçeği ortadayken, halen güzel Düzce ovasının betona dönüşmesini önlemeyen ve buna ön ayak olan, başta Düzce milletvekilleri, sayın belediye başkanı ve sayın valiyi yapılan bu büyük yanlıştan dönmeye ve aklıselime davet ediyorum. Unutulmamalıdır ki 1000 yıldır atalarımızın yaşadığı bu topraklarda bizlerden sonra gelecek nesillerimiz yaşayacaklardır. Alternatif alanlar Düzce’de fazlasıyla mevcuttur. Odamızın ve değerli Düzce’lilerin desteği ile topraklarımızın heba olmasını önleyeceğimize olan inancımız tamdır” şeklinde konuştu.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız