Orman köylüsüne hibe destekli kredi

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünce, Orman Köylerinde Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Projesi kapsamında 2022 yılında Düzce ilinde şebekeye bağlı güneş enerjisi sisteminin (GES) kurulduğu 8 orman köyünde 42 hane elektriğe ücret ödemiyor.

Orman köylüsüne hibe destekli kredi
7.01.2023 - 14:46
Haber Merkezi

8 orman köyünde 42 aileye verilen şebekeye bağlı güneş enerjisi sisteminden (GES)  elektrik üretimi temini için 2 milyon 200 bin Türk Lirası kredi kullandırıldı. Bu kredilerin 980 bin Türk Lirası hibe olarak verildi.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün Düzce ilinde bitkisel ve hayvansal üretimden ısı yalıtımına, mikro kredilerden ormancılık mekanizasyona kadar orman köylüleri için pek çok çalışma yürüttüğünü söyleyen Bölge Müdürü Mahmut Şentürk doğal kaynakları koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan GES projesiyle orman köylüsünün kendi elektriğini üreterek giderlerini düşüreceğini, aynı zamanda hem ülke ekonomisine hem de çevrenin korunmasına katkı sağlanacağını ifade etti.

2022 yılında Düzce ilinde 8 orman köyünde 42 aileye verilen şebekeye bağlı güneş enerjisi sisteminden ( GES)  elektrik üretimi temini için 2 milyon 200 bin Türk Lirası kredi kullandırıldığını, bu kredilerin 980 bin Türk Lirasının hibe olarak verildiğini belirten Bölge Müdürü Mahmut Şentürk orman köylümüzün elektrik faturası ödemekten kurtulacağını ve üretilen elektrik enerjisinin vatandaşın tükettiğinden fazla olan kısmının ücreti ise aylık yine kendilerine gelir olarak yansıyacağını vurguladı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız