“Katma değerli ürüne dönüştürünce daha çok kazanıyorsunuz”

Bu yıl ikincisi düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması programı kapsamında “Kadın Çiftçiler Konuşuyor” paneli gerçekleştirildi.

7.01.2023 - 16:38
Güncelleme 7.01.2023 - 16:39
Haber Merkezi

Gazeteci Şafak Tükle Uysal'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Düzce’de tıbbi bitki üretimi yapan ve “Gezgin Bitkici” olarak tanınan Sevil Gürsoy Düzgün de konuşmacı olarak katıldı.

Düzgün, üniversite çalışırken bitkilerle ilgili çalışma yapmak üzere, ailesinin desteğini alarak memleketi Düzce’ye yerleştiğini, orada tıbbi bitkiler bahçesi kurduğunu, daha sonra eğitim merkezi açtığını, Türkiye'nin birçok yerinde binlerce dönüm arazide tıbbi bitkilerin yetiştirilmesine hem danışmanlık verdiklerini hem de yeni yeni bahçeler kurduklarını anlattı.

Düzgün, önce kendi markasını oluşturduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Toprakta yetiştirdiğim bitkileri, bitki olarak vermenin onları katma değerli ürün haline dönüştürdüğünüzde daha çok kazanıyorsunuz. Bu süreçleri eğitim haline getirdim ve aynı yoldan gitmek isteyenlere bu eğitimleri veriyoruz. Biz aynı zamanda da birçok kurumla ortak çalışıyoruz. Örneğin araştırmalarımızı yaptığımız üniversitelerle çalışıyoruz. Biz yılda 10 ton kadar kudret narı üretiyoruz. Kudret narlarımızı ürün haline dönüştürmenin yanında onların bilimsel çalışmalarını da yapıyoruz. Kudret narını herkes mide ve bağırsak rahatsızlığı için bilir ama yapılan klinik çalışmalarda kudret narının aynı zamanda kırıklarda normal iyileşme hızını üç katına çıkardığını keşfettik.

Düzce'de yetişen kudret narı ilk defa dünyada literatüre girmiş oldu. Bu tarz çalışmalar da yapıyoruz. Son üründe kaliteden bahsetmek istiyorsak topraktan gitmemiz gerekiyor. Kontrollü yetiştiricilikten gitmemiz gerekiyor. Baştan sona kadar aslında makineleşmeye gitmemiz gerekiyor. Biz laboratuvar, üretim kısmını güçlendirmeye çalışıyoruz. Ziraat Bankası ile benim tanışma hikayem aslında çok yeni. Bankanın desteğiyle üç tane makine aldık ve benim bir günlük işim 1 saate indi.”


Editör: C. Sandıkçı
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız