15 köy okulu “Köy yaşam merkezi”ne dönüştü

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması amacıyla “Köy Yaşam Merkezleri” konsepti altında başlatılan yeni süreçte Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere dört bakanlığın işbirliğinde köylerdeki okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması amaçlandı.

15 köy okulu “Köy yaşam merkezi”ne dönüştü
9.01.2023 - 10:17
Haber Merkezi

Köy Yaşam Merkezleri Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriteri 5’e düşürüldü. Bu adım öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde önemli bir iyileştirme sağladı.

Proje kapsamında bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda, ilimizde 15 köy okulunun dönüşümü kısa sürede tamamlandı, “Köy Yaşam Merkezi” olarak öğrencilerin ve halkın hizmetine açıldı. 

26 okul binasının yeniden eğitim birimi olarak kullanılabilmesi için de Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çalışmalar başlatılmış olup, süreç titizlikle takip ediliyor.

İlimizde hizmete açılan Köy Yaşam Merkezlerinde; anasınıfı ve ilkokul öğrencileri öğrenim görmekte, ayrıca tarım ve hayvancılık gibi alanlarda da halk eğitimi kursları, yaz - kış kampı gibi faaliyetler düzenleniyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü hayat boyu öğrenme faaliyetleri kapsamında, köy yaşam merkezlerinde vatandaşlara yönelik olarak ev tekstil ürünleri hazırlama, dikiş - nakış, fındık budama, kur'an kursu, aile okulu, okuma yazma vb. 24 farklı alanda kurs açıldı. Bu kurslara 410 vatandaş katılım sağladı.

Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte proje kapsamında köylerde açılan Köy Yaşam Merkezlerinde vatandaşların tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle tüm alanlarda merkeze gitmeden eğitim hizmetinin vatandaşların ayağına geldiği bir mekanizma kuruldu.

Diğer taraftan fiziki mekân, kapasite yeterli olduğu takdirde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, köy okullarının yaz kamplarına dönüştürülmesi de planlanıyor.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız