Boru fabrikasındaki eylem sonlandı

Kaynaşlı’da bir boru fabrikasından iki gündür devam eden işçi eylemi, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Semih Çemşit’in arabuluculuğu ile sonlandı.

Boru fabrikasındaki eylem sonlandı
11.01.2023 - 15:26
Haber Merkezi

Eylemin olduğu fabrikaya giden Cemşit, Kaynaşlı İlçe Başkanı Muammer Yıldırım ve CHP heyeti, işçilerin taleplerini dinleyerek, bağlı bulundukları Hak-İş sendikası başkan yardımcısı ile bir toplantı düzenledi. Ardından fabrika yetkilileri ile toplantı yapan Cemşit, eylemin son bulması için arabuluculuk üstlendi.

İşçilerin bağlı bulundukları sendika ile aralarındaki iletişim bozukluğu nedeniyle yaşanan bu problem dün gece yarısı itibari ile son buldu. 

İşçilerin özlük haklarını ve yapılacak olan zamlar konusunda fabrikadan söz aldıklarını belirten Cemşit, “Fabrikaya gittiğimizde farklı bir durum ile karşı karşıya kaldık yapılan eylemi sendika yapmadığı için işçi kardeşlerimiz orada suçlu durumuna düşmüşlerdi. Yaşanan sıkıntının temel nedeni yapılacak zam ve zam oranlarının sendika tarafından işçilere düzgün bir şekilde iletilememesiydi. Sorun her ne olursa olsun orada işçi kardeşlerimiz bir mağduriyet yaşıyorlardı ve bu mağduriyetin giderilmesi için hem sendika yetkilisi ile hem de fabrika ve holdingin genel müdürü ile görüşmeler gerçekleştirdik. Olumlu yönde bir yol kat ettik ve işçi kardeşlerimiz eylemlerine son verdiler. İşten çıkarılan çalışanların tazminatsız şekilde çıkarılması ve iş akitlerinin fes edilmesi maddesinin de çok ağır olması, kabul edilir bir durum değildi. Bu konunun da düzenlenmesi için fabrika sahiplerinden söz aldık. Bu yaşadıklarımızı bize gösteriyor ki işveren sendika ve işçi üçgeninde diyalog yollarının her zaman açık olması ve iletişimin düzgün işletilmesi gerekmektedir. İşçi kardeşlerimizin eylemlerini sona erdirmesi diyalog kanallarını tekrardan harekete geçmesi bizleri çok sevindirdi” şeklinde konuştu.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız