İsimler netlik kazanmaya başladı

Seçim takviminden önce yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri öncesi aday adayı olacak isimler netlik kazanmaya başladı.

İsimler netlik kazanmaya başladı
13.01.2023 - 16:58
Haber Merkezi

2023 yılında yapılacak seçimlerin erkene alınmasının gündeme gelmesi ile partilerde aday olacak isimler de konuşulmaya başlandı.

AK Parti’de Mustafa Keskin’in istifası ile başlayan aday adaylığı sürecinin, Şubat ayında başvuruların alınması, Mart ayında da adayların açıklanması şeklinde devam edeceği öngörülüyor. Milletvekili seçimlerinin Nisan ayında yapılması planlanırken, aday adaylığı için ise Abdulkerim Kaval (bürokrat), Ahmet Durdu (iş adamı), Ali Dilber (avukat), Burçin Sarıcan (yönetici), Erol Yemenici (emekli ilahiyatçı), Gönül Asuk (yönetici), Halil Aydın (avukat), Hikmet Keskin (yönetici), İbrahim Bilgin (Mali Müşavir), İsmail Çakmak (iş adamı), Prof. Dr. Celal Erbay (akademisyen), Orhan Yılmaz (yönetici), Ekrem Kap (iş adamı), Orhan Aydın (iş adamı), Cengiz Tuncer (doktor), Fahrettin Şengür (Mali Müşavir), Yasin Yılmaz (bürokrat), Vefa Aydın (yönetici), Ayhan Yılmaz (Yeminli Mali Müşavir) ile Şenol Kurt’un (iş adamı) isimleri kulislerde dolaşıyor.

Ana muhalefet partisi CHP’de ise ilk adaylık sinyali Faruk Darıyerli’den geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin, il ve ilçe teşkilatlarından başkan ve yönetim kurulu üyelerinin, milletvekili aday adayı olabilmesi için 25 Aralık 2022 tarihine kadar istifa etmeleri gerektiğini açıklamasının ardından CHP Düzce İl Başkan Yardımcısı Faruk Darıyerli istifasını sundu. CHP’de aday adaylığı için konuşulan isimler arasında Kerim Görün (emekli öğretmen), Emre Güleç (avukat), Muammer Yıldırım (iş adamı), Azade Ay (avukat), Zafer Teber (yönetici) ve Kudret Taş (mali müşavir) yer alıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nde 1 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen il başkanları toplantısında, Genel Başkan Devlet Bahçeli adaylık konusunda talimat vererek, il başkanlarına tüzüğe uygun olarak istifa edebileceklerini söyledi. 30’a yakın il başkanının istifa ettiği MHP’de Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu ise istifa etmeyerek, seçimi 2023 seçimlerine taşıyacak il başkanları arasında yer aldı. Aday adayı olacak isimlerin en başında Düzce Milletvekili olarak görev yapan Ümit Yılmaz (eczacı) yer alırken, Hakan Çetin (ziraat mühendisi), Bilal Türkan (sanayici), Mustafa Sönmezoğlu (maden mühendisi), İsmail Pazvant (işadamı), Cem Doğan Cebeci (işadamı), Mehmet Odabaşı (iş adamı) isimleri de kulislerde konuşuluyor.

İYİ Parti’de aday adaylığı için sürecin nasıl işleyeceği henüz netlik kazanmazken, aday adayı olması muhtemel isimler ise şöyle: Erdoğan Kefeli (emekli), Telat Çelik (sendikacı), Yunus Özay Er (yönetici), Ender Çakar (iktisatçı), Erdoğan Sezgin (yönetici), Bekir Akbulut (emekli).


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız