Doğal Afet Sigortaları Farkındalık Zirvesi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın bankalar, sigorta acenteleri, döviz büroları, esnaf kefalet kooperatiflerinden oluşan 9. Meslek Komitesi tarafından, Doğal Afet Sigortaları Farkındalık Zirvesi Programı düzenlendi.

Doğal Afet Sigortaları Farkındalık Zirvesi
16.01.2023 - 10:32
Haber Merkezi

Düzce Mutfak Sanatları Merkezinde gerçekleştirilen programa; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, Türk Reasürans Genel Müdürü Yönetim Kurulu Üyesi Selva Eren, Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı İcra Kurulu Üyesi Erdal Turgut, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, Düzce Tapu Müdürü Gülsen Sağlam, TSO 9. Meslek Komite Başkanı Özgür Muradoğlu, Komite Üyeleri Murat Sert, Cengizhan Veziroğlu, Gökçe Ülkü Altay, Faruk Yusufoğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, İl Tapu Müdürü Gülsen Sağlam, İstanbul, Akçakoca, Bolu, Sakarya, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odaları yetkileri ile Düzce’de faaliyet gösteren sigorta acentesi yetkileri katıldılar.

ERDOĞAN BIYIK: DÜZCE İNŞAAT SEKTÖRÜ KALİTESİNİ ORTAYA KOYDU

Programın açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık; 23 Kasım 2022’de yaşanan 5.9 şiddetindeki depremin, 1999 yılında yaşanılan süreci hatırlattığını söyledi. Depremde can kaybının olmamasının ve binaların ayakta kalmasının büyük bir teselli kaynağı olduğunu vurgulayan Bıyık, “Ölümlere depremin değil, standartlara uygun olmayan binaların neden olduğu gerçeğine tekrar vakıf olduk. Özellikle 2008 sonrası inşa edilen binaların güncellenen deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılmasının ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendik. Düzce Belediyesi’nin deprem yönetmeliklerine göre yerine getirilmesi zorunlu kriterlerin ötesindeki şartları da talep etmesinin, hasar düzeylerinin çok daha düşük seviyelerde gerçekleşmesinde büyük bir payı olduğunu görmüş olduk. Bu depremde Düzce inşaat sektörü bana göre sınıfı geçmiş, kalitesini ortaya koymuştur. Bu tarihten sonra inşa edilecek binalarda kalitenin çok daha üst seviyeye çıkacağına eminim” dedi.

Depremden sonra hasar tespitleri ve DASK kavramlarının sıkça duyulmaya başladığını kaydeden Bıyık,  doğal afet sigortasının öneminin çok daha iyi anlaşıldığını vurguladı. Deprem ve diğer doğal afet primlerinin ve teminatlarının çok daha üst seviyelerde olması gerektiğinin de görüldüğüne dikkat çeken TSO Başkanı Bıyık, “Topraklarının neredeyse yarısının aktif fay hatları üzerinde bulunduğu ülkemizde deprem gerçeğini kabul etmek, hayat tarzımızı buna uygun olarak şekillendirmek zorundayız. Bu yüzden bu konuda kamuoyunda ciddi bir farkındalık yaratmak zorundayız. Sigortacılık sektörü bu gerçek etrafında pozisyonunu tekrar gözden geçirmek zorunda. Zaten burada yapmak istediğimiz de bu. Dünya çapında, doğal afetler 2021’de önemli ölçüde yüksek hasarlara neden oldu. Fırtınalar, seller, orman yangınları ve depremler 280 milyar dolar değerindeki varlığı yok etti.  2020 yılındaki 210 milyar dolarlık hasarın 120 milyar doları sigortalıyken, 2019 yılındaki 166 milyar dolarlık hasarın 57 milyar doları sigortalıydı. İklim değişikliğinin ciddi şekilde tetiklediği doğal afetler her yıl artmaya devam edecek ve hasar rakamlarının üst seviyelere çıkmasına neden olacak. Sigortacılık sektörü strateji oluştururken bu gerçeği de göz önünde bulundurmak zorundadır. Bugünkü birlikteliğimizin sigortacılık sektörüne ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Programın başında Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan 12 Kasım 1999 ve 23 Kasım 2022 depremleri kısa filminin gösterimi yapıldı.

ERDAL TURGUT: SİGORTALILARA DA 150 MİLYON TL CİVARINDA ÖDEME YAPTIK

Ardından bir konuşma yapan DASK Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Turgut; 23 Kasım’da yaşanan depremin hemen ardından bölgeye intikal ettiklerini ve hasar incelemelerini çok hızlıca hallettiklerini söyledi. Bugün itibariyle yüzde 93’ünü tamamladıklarını ve sigortalılara da 150 milyon TL civarında ödeme yaptıklarını kaydeden Turgut, “Düzce’ye özellikle teşekkür etmek istiyorum. Sigortalılık açısından gerçekten çok bilinçli bir halk var. DASK poliçesini zorunluluk olarak yaptırmıyorlar, bilinçli olarak yaptırıyorlar. Oranlar da bunu gösteriyor. Zorunlu deprem sigortasında yüzde 85 civarında bir sigortalılık oranı var. Yine de bu kadar depremin yakın olduğu bir yörede neden yüzde 100 olmadığını gerçekten anlayamıyoruz. Bunun artması adına elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz” dedi.

Turgut, zorunlu deprem sigortasını, zorunlu afet sigortasına çevirmek için büyük bir çalışma içerisinde olduklarını ve birkaç ay sonra sigortalıların artık tek bir poliçede bütün afetleri kapsayan bir hizmet alacaklarını ifade etti.

SELVA EREN: DASK'IN ÖDEME KAPASİTESİ 100 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Türk Reasürans Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Selva Eren ise yaptığı konuşmada, şirket hakkında bilgiler verdi. Türk Reasürans A.Ş.’nin 2019 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tek hissedarı olarak kurmuş olduğu bir reasürans şirketi olduğunu ve yaklaşık 3 buçuk yıldır faaliyet gösterdiklerini anlatan Eren, 2 sene önce de DASK'ın teknik işleticisi olduklarını kaydetti. DASK’ı yaklaşık 10 milyar TL bir fonla devraldıklarını ve 20 senede 10 milyar TL fona ulaşan DASK’ın fonunun yaklaşık 23 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. DASK'ın 25 milyar TL olan ödeme kapasitesinin ise bugün itibariyle yaklaşık 100 milyar TL’ye ulaştığını kaydeden Eren, ciddi bir ödeme kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

Bunun dışında DASK’ta teknik, teknolojik ve altyapı anlamında da ciddi yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Selva Eren, “Bugün itibariyle sınırsız sayıda ihbar alabilecek durumdayız. Bunun dışında da 96 bin tane dosyayı 24 saat içinde açabiliyor durumdayız. Bu bahsettiğim rakamlar gerçekten çok çok yüksek rakamlar. Yine teknolojik anlamda DASK'ın ana veri merkezini, deprem riskinin en düşük olduğu başka bir şehre taşıdık. Yine geçen aylarda Ankara’da Olağanüstü Yönetim Merkezini açtık. Burada yaklaşık 20 tane arkadaşımız çalışıyor, bir çağrı merkezi hizmeti veriyorlar. Ama herhangi bir hasar anında da hasar dosyası bakacaklar. Bunun yanı sıra yaklaşık 550 kişilik yeni bir çağrı merkezi çalışmamız var. Onun da anlaşmalarını tamamladık” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her sene açıklamış olduğu metrekare fiyatının 1.508 TL’den 3.016 TL’ye çıkması ile birlikte DASK’ta alınacak maksimum teminatın 640 bin TL’ye çıkardıklarını ve bunun yeterli olmadığı hususunda birtakım eleştiriler aldıklarını ifade eden Eren, bu konudaki eleştirilerle ilgili şöyle konuştu: “DASK’ın bir fonu var, bir de almış olduğumuz bir reasürans koruması var. Öncelikle sigorta şirketlerimizden ihtiyaç duyulduğu oranda zaten ihtiyari olarak bir ekstra teminat alınabiliyor. Bizim amacımız DASK’ı tabana yaymak ve zorunlu bir poliçe olduğu için maliyetleri minimumda tutmak. Ama istediğimiz oranda fon birikmediği için bu sefer reasürans almak zorundayız ki bir büyük depremde bütün bu hasarı karşılayalım. Ama bu reasüransı alırken de bu reasürörlere bir para ödüyoruz. Eğer biz teminatı arttırırsak, daha çok reasüransa ihtiyacımız var ve daha çok maliyet gelecek. Biz bunları poliçelere yansıtacağız. Bu sefer de sizler ‘DASK poliçesi çok pahalı oldu, biz bunu satamıyoruz vatandaşa’ diyeceksiniz haklı olarak. O yüzden de bizim için en önemli şey poliçe adedinin artması ve yenileme oranlarının artması. Böylece daha az reasüransa ihtiyaç duyalım, daha çok paramız olsun ve bunu fondan karşılayalım. Sizler acenteler olarak bizler için gerçekten çok önemlisiniz. Yüzde 66 oranında sizlerden gelen ciddi bir üretim var. Dolayısıyla sizlere güvenerek bir hususta destek istiyoruz ve bunun karşılığında bizler de sizlere destek olmak istiyoruz. O da şu; istiyoruz ki, bir poliçe yapıldığı zaman ertesi sene gelinsin ve yenilensin. Ne yazık ki yenileme oranlarımız çok düşük. Düzce'yi bunun dışında bırakıyorum, oldukça yüksek sigortalılık oranı. Ama bizler istiyoruz ki yenileme oranımız artsın ve bu yolla da fonumuz biriksin, daha az reasürans alalım. İşte o reasürans ödediğimiz maliyeti yabancılara ve reasürörlere ödemektense, komisyon olarak sizlere ödemek istiyoruz. Şu anda da bunun çalışmasını yapıyoruz. Kısmet olursa yakın bir zamanda son derece tatmin edici bir komisyon oranıyla sizlerden poliçelerin yenilenmesi hususunda bir destek alabilirsek, biz de burada sizlere ciddi bir kazanım sağlamayı ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Programın devamında ise TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut söz aldı. Korkut, “İnternetten satış yapan bazı firmalar komisyon iadesi yaparak haksız rekabet yapıyor bunlarla mücadelemiz sürüyor. Sigorta şirketleri trafik sigortası kesmiyorlar, bu konuda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Maliye Bakanımızdan randevu talep ettik haber bekliyoruz. Trafik sigortası sorununun çözümü için ya serbest tarife ya da sabit tarifeye geçilmelidir. İl içinde acenteler arası iş paylaşabilirsiniz, fakat il dışından yapılarla ve brokerlerle iş paylaşmayın, bu yapılarla mücadelemize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Program sigorta acentelerinin sorularının cevaplanmasının ardından, hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız