DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN AB PROJESİ BAŞARISI

Ülkemizde ilk defa AB onaylı Mikrobiyolojik Korozyon (MIC) eğitimi düzenlenecek.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN AB PROJESİ BAŞARISI
18.01.2023 - 17:13
Haber Merkezi

MİKROBİYOLOJİK korozyon (MIC) mikroorganizmalar tarafından oluşturulan korozyon sürecidir. MIC organik ve inorganik asitler ile metallerin bozunmasına neden olur ve bu yüzden endüstriyel ve diğer sistemlerin yapı bütünlüğünü tehlikeye atarak dünya çapında önemli bir sorun yaratır. Metalik yapıların yüzeyinde meydana gelen kompleks biyolojik ve inorganik süreçlerin doğru bir şekilde anlaşılması MIC’un önlenmesi ve koruma için etkili uygulamalar gerçekleştirmek için gereklidir.

Mikrobiyolojik korozyon, metal ve yapı malzemelerine olan korozyon zararlarının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Bakteriler uygun şartta metallerin korozyona uğramasını neden olmaktadır.

“EKONOMİK KAYIP YILLIK 2 MİLYAR DOLARA KARŞILIK GELMEKTEDİR”

“MC Member" olarak projenin yürütücüleri arasında yer alan Prof.Dr. Hüsnü Gerengi’nin Koordinatörlüğünde CA20130 nolu AB projesi kapsamında 29 Mayıs-2 Haziran 2023 tarihleri arasında yurt dışından gelecek eğitmenlerin desteğiyle Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir himaye ve desteğiyle Düzce Üniversitesi’nde sadece 25 kişiye, AB onaylı “Mikrobiyolojik Korozyon” eğitimi verilecek.

Yurt dışından MIC alanında uzman 6 akademisyen eğitmen olarak görev alacak. Alanında çok iyi tanınan Dr. Pierangela Cristiani, Dr. Matthew Snape, Dr. Torben L Skovhus, Dr. Hüsnü Gerengi, Dr. Maria Salta, Dr Annie Biwen bu eğitimde görev alacak.

ÜLKEMİZDE BU EĞİTİM AB PROJESİ KAPSAMINDA İLK DEFA YAPILACAK

Kayıtlar 15 Mart 2023 tarihinde kadar tamamlanacak. Sadece 25 kişiye verilecek bu etkinliğe katılmak için gerekli işlemler etkinlik web sayfasının (http://mic.duzce.edu.tr/ ) takip edilmesi öneriliyor.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız