Ak Parti, çalıştay düzenleyecek

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığınca, "Kadim Doğrular Işığında Yenilikçi Aile Politikaları" çalıştayı düzenlenecek.

21.01.2023 - 11:58
Güncelleme 21.01.2023 - 12:04
AA

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, parti genel merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 23 Ocak Pazartesi düzenleyecekleri çalıştayda aile değerlerinin bütünlüğünün korunması kapsamında yeni ve yenilikçi politikaların üretilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Keşir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de katılacağı çalıştayda akademisyenler, STK temsilcileri, ilgili kurum ve kuruluşların uzman ve yetkilileri ile medya temsilcilerinin yer alacağını anlattı.

Ailenin bireyi topluma hazırlayan yegane kurum olduğunu ve bu nedenle de aileye önem verdiklerini belirten Keşir, sağlıklı ve güçlü aile yapısını artıracak politikaların üzerinde bu çalıştayda fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Türkiye'deki aile yapısının, Avrupa'daki "atomize çekirdek aile" gibi olmadığını dile getiren Keşir, "Türkiye'de her ne kadar geniş aile yapımız azalsa da çekirdek aileler arasında hizmet alışverişi devam ediyor, aileler birbirinden kopmuyorlar. Bu çekirdek aile ağını güçlendirecek yeni politikalar neler olabilir? Çekirdek aile başta olmak üzere yeni dünyanın yeni ihtiyaçlarına ne tür cevaplar verebiliriz? Sorunlardan ziyade bu sorunlara ne tür çözümler getirilebilir, çalıştayımızda bunları ele alacağız." diye konuştu.

Türk aile yapısının, OECD ülkeleri içerisinde güçlü bir konumda olduğuna işaret eden Keşir, "Biz bu çalışmaları yaparken medeniyetimizden ilham alıyoruz. Ama yeni dünyanın yeni ihtiyaçlarından dolayı oluşan, çözüm bekleyen alanları da göz ardı edemeyiz. Bununla birlikte dünya örneklerini de istişare edeceğiz. Son derece verimli bir rapor beklentimiz var. Bu rapor neticesinde de bir eylem planı hazırlayacağız. Çalıştaydan beklentimiz daha çok seçim beyannamesi ve beraberinde hükümetin politika uygulamalarına yönelik çıktılar olacak" dedi.

Keşir, muhalefetin, Meclis'te görüşmeleri süren anayasa değişikliği teklifinde yer alan aile düzenlemesine yaklaşımını da eleştirdi.

Hak ve özgürlükler adına yapılan eylemlerin bir kısmında açılan pankartlara işaret eden Keşir, "Biz Türk aile yapısı olarak beşeri sermayenin en önemli gücünü ailemizden alıyoruz. Bu konuda OECD ülkeleri içinde en iyi ülkeyiz ve bunu güçlendireceğiz, koruyacağız. Bu aile bütünlüğünü sağlıklı ve güçlü bir şekilde sağlamaya yönelik adımlar atacağız." şeklinde konuştu.

Çalıştayda, "Değişen dünyada yeni aile yapısı ve yeni kavramlar", "Güçlü ailenin inşası için ailede çözüm üretme kapasitesini artırmaya yönelik uygulamalar", "Türk aile yapısının ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarımında yeni medyanın yeri ve kullanımı", "Aile dostu (disiplinler arası) politika önerileri" ana başlıklarında değerlendirmeler yapılacak. 

 


Editör: C. Sandıkçı
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız