Buna dur demek lazım

Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, araç muayenelerinin yıllardır karayolları görevlileri tarafından yapıldığını, 2005 yılında ise bu hizmetin özelleştirildiğini ve şu an Alman, İngiliz ve bir de yerli şirket tarafından ortak işletildiğini söyledi.

Buna dur demek lazım
30.01.2023 - 17:43
Haber Merkezi

. Hisselerin büyük bölümünün yabancıların elinde olduğunu ve buradan kazanılan paraların dışarıya, yabancılara gittiğini kaydeden Sönmez, “Vatandaşlar yasa gereği zorunlu olarak araç muayenesi yaptırmak zorunda. TÜVTÜRK tek seçenek olduğu için mecbur oraya gidiyor. TÜVTÜRK, Deli Dumrul olmuş. Bir cıvata dahi sıkmadan kendi kafasına göre belirlediği ücretle adeta vatandaşı soyuyor. Geçen yıl 507 lira olan araç muayene hizmet bedeli, bu yıl yüzde 122 zamlandı, bin 100 liranın üzerine çıktı. Özelleştirmeyle birlikte devasa paraların döndüğü sektörde, maalesef ülke kaynakları da yurtdışına aktarılıyor.

Otomobillerde 2 yılda bir, ticari araçlarda ise yılda bir kez uygulanması zorunlu olan TÜVTÜRK araç muayenesi, her yıl yeni belirlenen ücret dahilinde yapılıyor. Bakanlık verilerine göre 2021 yılında TÜVTÜRK’ün geliri 4 Milyar 194 milyon lira. Şimdi bu gelir dörde katlanmış durumda. Hem vatandaş soyuluyor, hem de devlet. Böyle gitmez. Buna dur demek lazım. Çözüm; devletin, Ulaştırma Bakanlığı’nın bunu yapacak gücü vardır. Araç muayene istasyonları kamulaştırılsın. Paramız yurtdışına gitmesin. Araç muayene ücretleri, verilen hizmete göre makul hale getirilsin. Ne devlet soyulsun, ne de vatandaş” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız