Gürcü müziği dinletisi yapıldı

Gürcü yemeklerini nesilden nesle aktarmak için Düzce Gürcü Kültür Derneği’nin geleneksel hale getirdiği “Gürcü Mutfağı Günleri”, 23 Kasım Düzce depreminin ardından yaraların sarılmasıyla birlikte tekrar yapıldı.

Gürcü müziği dinletisi yapıldı
4.02.2023 - 18:33
Güncelleme 4.02.2023 - 18:42
Haber Merkezi

Depremin ardından bir süre ara verilen etkinliğe, Şubat ayında yeniden başlandı.

Düzce Gürcü Kültür Derneği üyelerinin katkılarıyla dernek binasında düzenlenen etkinlikte, kendine has lezzetiyle özel bir mutfağa sahip olan Gürcü yemekleri ikram edildi.

Etkinliğe, Düzce Eski Milletvekili Celal Erbay, Çilimli İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Yurttaş, Memur-Sen Düzce İl Başkanı İsmail Atay, akademisyenler, muhtarlar ve birçok davetli katıldı.

Katılımcılar, Gürcü mutfağının seçkin lezzetlerinden olan satsivi (cevizli tavuk), kada, mısır ekmeği ve mazoni yemeğinin tadına baktı.

Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Ertuğrul, Düzce’nin tarihi değerlerinden Gürcü Harun Ulcay hakkında bilgiler vererek, bununla ilgili hazırlamış olduğu “Düzce'de Medreseli Bir Hatip ve Şair Gürcü Harun Hoca” adlı makalesinin yayınlandığı “Akademide Nezaket Üslubü Prof. Dr. İlhan Genç Armağan” kitabı hakkında da bilgiler verdi. Bu kitaptan bir tane Gürcü Harun Ulcay’ın 3. kuşak torunu olan Gürcü Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Ulcay’a takdim etti.

Program Gürcü müziği dinletisiyle son bulurken, Düzce Gürcü Kültür Derneği Başkanı Aydın Kubilay, katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür etti.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız