“Seviye 4” verilebilecek en üst düzey alarm

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve çok sayıda ilde hissedilen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında “Seviye 4" alarm ilan edildiği duyuruldu. Peki bu ne anlama geliyor? 

“Seviye 4” verilebilecek en üst düzey alarm
6.02.2023 - 21:20
Güncelleme 6.02.2023 - 21:22
Haber Merkezi

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, olası felaketlerde müdahale seviyeleri de belirlenmiş durumda. Müdahale seviyeleri etki derecesine göre 4 gruba ayrılıyor.

AFAD, afet ve acil durum sonrası il afet ve acil durum yönetim merkezinden aldığı ilk bilgiler doğrultusunda yardım taleplerini olay türü ve ölçeğine göre değerlendiriyor. Ardından da olayın seviyesini belirleyerek ilan ediyor. İlan edilen olay seviyeleri koordinasyonun ve organizasyonun düzeyini belirliyor.

Afetlerde müdahale seviyeleri

Seviye 1 alarm durumu yerel imkanların yeterli olduğu afetler için geçerli. Destek sağlamak için faaliyete geçen birim, il afet ve acil durum yönetim merkezi… Olay seviyesi belirlenir, ancak ilan edilmez. Gerekli görülen hallerde AFAD, ihtiyaç duyulan hizmet grubunun ana çözüm ortağı bakanlık, kurum, kuruluş ve Kızılay’ın kapasitesini yönlendirir.

Olay seviyesi 2 olarak belirlendiğinde ise sadece ilgililerine duyurulur. Seviye 2 alarm durumunun söz konusu olduğu durumlarda etki derecesi “destek illerin takviyesine ihtiyaç vardır” şeklinde belirlenmiş durumda. Destek, il afet ve acil durum yönetim merkezi ve ilgili arama kurtarma birlikleri ile 1. grup destek illerden sağlanıyor.

Etki derecesi konusunda ulusal desteğe ihtiyaç duyulan alarm seviyesi ise Seviye 3… Belirlendiğinde olay seviyesi ilan edilir ve Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplanır. Bu durumda 1. ve 2. grup destek iller ile ulusal kapasitede destek gerekiyor.

Seviye 4 “en üst düzey alarm” anlamını taşıyor

En üst düzey alarm seviyesi ise Seviye 4. Bu seviyeye karar verilmesi halinde tüm ulusal kapasite müdahaleye katılır. 1. ve 2. grup destek iller ile ulusal kapasitenin yanı sıra ve gerektiğinde uluslararası yardım çağrısında bulunulur.

Olay sonrası afet bölgesinden ve ulusal hizmet gruplarından devam eden bilgi akışı doğrultusunda seviye değişikliği yapılabilir ve yapılan değişiklik ilan edilir.

Karar verilen seviye bildiriminden sonra, hali hazırda harekete geçmiş olan ulusal hizmet grupları bildirime göre pozisyonlarını alarak afet alanına yönlendirilir.

Yönlendirmeye ilişkin detaylar AFAD tarafından belirlenir ve yönlendirilen hizmet grupları müdahale planları doğrultusunda çalışmalarına devam eder.

 

 

 


Editör: Ç. Diger