“Haydi Çocuklar Camiye” Projesi ödül töreni yapıldı

Türkiye genelinde Server Yaşam Vakfı tarafından Düzce’de ise Konuralp Gazi İlim Kültür Çevre ve Sağlık Derneğinin organize ettiği “Haydi Çocuklar Camiye” yarışmasının ödülleri Cedidiye Camiinde verildi.

“Haydi Çocuklar Camiye” Projesi ödül töreni yapıldı
13.03.2023 - 16:53
Haber Merkezi

“Haydi Çocuklar Camiye” Projesi hakkında bilgi veren Proje koordinatörü Mustafa Ketrez; “Öncelikle ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle üzüntümüzü dile getirmek istiyorum. Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza ve çocuklara Allah’tan rahmet, geride kalanlara ise sabırlar diliyorum dedi. Gayemiz topluma ülkesine ve ümmete faydalı hizmetler üreten bireylerin yetişmesine vesile olmaktır. 25 Ocak-3 Şubat 2023 tarihlerinde yapılan Haydi Çocuklar Camiye projesine Türkiye geneli 140 bin çocuğumuz, Düzce’de ise 200 çocuğumuz katıldı. Bu yarışmaya katılan tüm çocuklarımıza ödül verildi. Eğitimde Ağaç yaş iken eğilir atasözü ve küçük yaşlarda öğrenilen bilgiler taş üzerine yazılan yazı gibidir, çok önemlidir. Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Ara tatilde Namaz konusunda farklı ve güzel bir etkinlikle çocuklarımıza yol arkadaşlığı yapmak istedik. Günümüzde namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tutmuştur” dedi.

Ülke genelinde projenin 7 yıldır devam ettiğini ve bu sayede çocuklarda çok önemli kazanımlar elde edildiğini hatırlatan Ketrez, şöyle konuştu: “Tamamen çocuklarımızın camiye ve namaz kılmaya alıştırılmasıyla ilgili düzenlenen bu programa yurt genelinde 140 bin çocuğumuz, ilimizde ise 205 çocuğumuz başvurdu. Çocuklarımız yarışma vesilesiyle evde ve camiye namaza giderek puanlar topladılar. Yarışma sonunda ise çekilen kuralar ile 25 çocuğumuza belge ve ödülleri verildi. Buradaki amacımız 6-13 yaş arasındaki çocuklarımızın camiye ve namaza alıştırılmasıdır. Çocuklar gerek evde gerekse aileleriyle birlikte camilerde namaza devam etmiş oldular. Bu sayede çocuklarımızın bir ömür boyu namaz kılmalarını temenni ediyoruz. Katılım sağlayan çocuklarımıza ve ailelerine de buradan ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Teknoloji çağında insanları özellikle çocukları meşgul eden bilgisayar, tablet, telefon, televizyon insanları ve çocukları asli vazifesi olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır. Namazı çocuklarımıza sevdirmek, amacıyla bu projeyi uygulayama karar verdik.”

Ketrez’in konuşmasının ardından projeye katılan tüm çocuklara, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Faruk Özgür,  İl Vaizi Latif Saygın, Cedidiye Camii İmamı İsmail Baş, Cedidiye Camii Müezzini Bayram Çotur, Seri Gençlik Spor Kulübü Başkanı Fatih Lermi tarafından ödüller veridi.

Mustafa Ketrez; “Çocuklarımıza verdiğimiz hediyelilerde bizlere yardımcı olan hayırseverlere, değerli velilerimize ve tatbiki bu projeye katılan tüm çocuklarımıza gönülden teşekkür ediyorum” dedi.


Editör: M. Çatana