Aday adaylığı başvuruları başladı

AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ve Seçim İşleri Başkanı Buğra Alp Kocaman, 2023 Milletvekili Genel Seçimleri aday adaylığı başvuruları ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Aday adaylığı başvuruları başladı
13.03.2023 - 17:26
Haber Merkezi

AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, düzenlediği basın toplantısı ile 2023 Milletvekilliği Genel Seçimleri aday adaylığı başvurularının alınmaya başlandığını duyurdu.

Devletin tüm kurumlarının seferberlik halinde afetzedelerle beraber devlet-millet el ele vererek yaraları sarmak için tüm hızıyla olağanüstü bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Şengüloğlu, “Depremin açtığı yaraları en derinden hisseden bir şehir olarak aynı acıyı yaşayan vatandaşlarımızın her daim yanlarında olacak ve onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Şengüloğlu, “2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinin ülkemize ve aziz milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Bugün itibariyle partimize Milletvekili aday adaylığı başvuruları başlamış olup, adaylık usül ve esasları belirlenmiştir” dedi.

Adaylık usül ve esaslarıyla ilgili sürece dair bilgi paylaşımında bulunan İl Seçim İşleri Başkanı Buğra Alp Kocaman, şu ifadelere yer verdi: “Başvurular, 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 21.00’a kadar devam edecektir. Milletvekili adaylık başvurusu AK Parti Genel Merkezi’ne veya İl Başkanlıklarımıza, alındı belgesi karşılığında, bizzat yapılacaktır. Adaylık başvuruları, basvuru.akparti.org.tr adresinde bulunan formların, e-başvuru yöntemiyle doldurularak istenilen eklerle birlikte sisteme aktarılmak suretiyle adaylık ön başvurusu yapılabilecektir. Başvurunun kesinleşmesi için aday adayları, bizzat ilgili teşkilat birimine giderek sistemde doldurdukları formun çıktısını imzalayacaktır.

Aksi halde başvurular işleme konulmayacaktır. Adaylık başvurusunu basvuru.akparti.org.tr adresinde bulunan E-BAŞVURU yöntemiyle yapamayanlar, ilgili Teşkilat birimine giderek de bizzat başvuru işlemlerini yaptırabileceklerdir.

Başvuru formları, ilgili Teşkilat Kademesince “Gelen Evrak” kayıt defterine tarih ve sıra numarası verilmek suretiyle kaydedilecek ve aday başvurusunu yapana, başvurunun yapıldığına dair tarih ve sıra numarasını gösterir “Alındı Belgesi” imzalanıp mühürlenerek verilecektir.

BAŞVURUYA EKLENECEK BELGELER

Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (Milletvekili adaylığı için olduğu belirtilerek adliyelerden veya e-Devlet üzerinden), Diploma fotokopisi (Başvuru sırasında, Parti yetkilisi tarafından aslı görülmek suretiyle onaylanacaktır. Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. Kimlik Numarasını gösterir şekilde), Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge (Askerlik şubesinden veya e-Devlet üzerinden alınabilir) AFAD’ın; belirtilen IBAN Numaralı Deprem Yardım Kampanyası hesaplarından herhangi birisine, 11 Mart 2023 tarihi ve sonrasında bağış yapıldığını gösterir banka dekontu (Banka dekontuna aday adayının adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi yazılacak). Adaylık için istifası zorunlu olan kimselerin, ilgili mercilere sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisini, engellilik oranı %40 ve üzerinde olan aday adayları ‘Engelli Kimlik Kartı’ veya ‘Sağlık Kurulu Raporu’ fotokopisini ekleyeceklerdir.

BAŞVURU İÇİN BAĞIŞ MİKTARI

Erkek aday adayları 20 bin TL, kadın ve 18-30 yaş arası genç aday adaylarından 10 bin TL, engelli aday adaylarından 5 bin TL deprem yardım kampanyasına bağış yapacaktır. Bağışlar; deprem yardım kampanyası hesaplarından herhangi birine yatırılacaktır. Banka dekontunda aday adayının adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi yazılacaktır. İl Başkanlıklarımız AFAD’a yapılan bağışın dışında aday adayından herhangi bir ücret talep etmeyecektir.”


Editör: M. Çatana

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız