Afet Yönetim Müdürü eleştiriler için konuştu

Düzce Üniversitesince (DÜ), deprem yönetimi, sorunların çözüm ve önerilerinin konuşulduğu “Deprem Yönetimi Çalıştayı” düzenlendi.

15.03.2023 - 11:47
Güncelleme 15.03.2023 - 19:26
AA
2

TATAR: DEPREMLERDE ORTAYA ÇIKAN ENERJİYİ HİÇBİR YAPAY UNSURUN TETİKLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

DÜ Cumhuriyet Konferans Salonu'ndaki çalıştaya telekonferansla katılan AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeden 1 milyon 650 bin kişinin ayrıldığını bildirdi.

Çalıştaya telekonferansla katılan AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeden 1 milyon 650 bin kişinin ayrıldığını bildirdi.

Depremden etkilenen 11 ilde 354 çadır kentin kurulduğunu aktaran Tatar, bölgede şu ana kadar 272 bin civarında personel görev yaptığını ve göreve devam eden 212 bin kişinin bulunduğunu kaydetti.

Tatar, çadır kentlerde 1 milyon 800 bin civarında vatandaşın yaşadığını belirterek, “Şu ana kadar kurulan çadır sayısı 440 binlere dayandı. Halen daha hem yurt içinden hem yurt dışından sevkiyatlar devam ediyor. Muhtemelen 700 bin civarında bölgede çadır kurulacağını öngörüyoruz” dedi.

Ülke genelinde 15 bin kilometre uzunluğunda aktif fay olduğuna değinen Tatar, “Ülkemiz dünyanın en önemli deprem kuşaklarının birisi üzerinde. Şu anda ülkemizin hemen hemen her bölgesinde 5 ve üzeri büyüklüğünde deprem üretebilecek faylar var. 485 fay var, belki bu sayı yıl sonuna kadar 500'ün üzerine çıkabilir. Doğal olarak, 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından bölgede çok sayıda aktif fayın bundan etkilendiğini görmek mümkün” diye konuştu.

Tatar, deprem sonrası 400 kilometre yüzey kırığının meydana geldiğine dikkati çekerek, dünya ölçeğinde meydana gelen birçok depremden çok daha fazla yüzey kırığı oluştuğunu anlattı.

Depremlerde ortaya çıkan enerjiyi hiçbir yapay unsurun tetiklemesinin mümkün olmadığını ifade ederek, ortaya atılan birtakım komplo teorilerin vatandaşların kafasını karıştırdığını dile getirdi.

ALYAMAÇ: KAMU KURUMU NEREDEYDİ DEMEK EN HAFİF TABİRİYLE VİCDANSIZLIK

Çalıştay'a konuşmacı olarak katılım sağlayan ve deprem öncesinde Türkiye'nin hiç bir ülkede olmayan çadır stokuna sahip olduğuna değinen, AFAD Afet Yönetim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kürşat Esat Alyamaç, devletin tüm imkanlarıyla elinden geldiğince sahada gerekeni yaptığı söyledi.

Yurt dışı ve yurt içinden alınan çadırlarla 400 binden fazla çadıra ulaştıklarını belirten Alyamaç, “Deprem olduktan 5 dakika sonra arkadaşlar arayınca uyandık. AFAD Başkanlığına intikalim bir 15 dakikamı aldı. Ben oraya gittiğimde Sayın İçişleri Bakanımız oradaydı. Çadır yetmedi deniliyordu. Türkiye’nin çadır stoku 100 bin civarındaydı. Biz depremin ardından 400 binden fazla çadır dağıttık. Hiç bir ülkede 100 bin çadır bulamazsınız aslında. Bizde vardı. Buna rağmen dünyanın dört bir yanından çadır temin edip 400 bin çadır vatandaşlarımıza sunuldu. Çok hafif söyleyeceğim. Herhangi bir kamu kurumu neredeydi demeği en hafif tabiriyle vicdansızlık olarak nitelendiriyorum. Devlet tüm imkanlarıyla elinden geldiğince sahadaydı ve gerekeni de yaptı” ifadelerini kullandı.

 

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: Ç. Diger
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • MEHMET YAVUZ
  MEHMET YAVUZ
  15.03.2023 12:46

  Depremlerde ortaya çıkan enerjiyi hiçbir yapay unsurun tetiklemesinin mümkün değil, saçma sapan bir komplo teori atarak vatandaşların kafasını karıştırmanın ne anlamı var.

 • MEHMET YAVUZ
  MEHMET YAVUZ
  15.03.2023 12:42

  Çok doğru

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız