En çok kitap okuyan kişilere ödül takdim edildi

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen “Kütüphaneler Haftası” 27 Mart ve 2 Nisan 2023 tarihleri arasında “Kütüphane İyileştirir” temasıyla kutlanacak.

En çok kitap okuyan kişilere ödül takdim edildi
28.03.2023 - 13:51
Haber Merkezi

 “59.Kütüphane Haftası” açılış töreni Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan’ın teşrifleriyle, Düzce İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

59. Kütüphane Haftası açılık konuşmasını gerçekleştiren İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan yaptığı konuşmasında; “1964'ten beri her yıl Mart ayının son haftası olarak kutlanan ve bu yıl 27 Mart -2 Nisan 2023 tarihleri arasında kutlanacak olan 59. Kütüphane Haftasının açılış programına hoş geldiniz. Bakanlığımızca, bu yıl 59. Kütüphane Haftasının ana teması ‘Kütüphaneler iyileştirir’ olarak belirlenmiştir.

İnsanların yaşamındaki en heyecan verici deneyimlerden birisi de okuma yazmanın öğrenildiği andır. Okuma-yazma ile birlikte insanların önüne keşfedilecek koskocaman bir dünya açılmaktadır. Bu kazanım; insanların kendinden önce yaşananları, yeni değerleri, yaşadığı olaylara farklı biçimlerde bakmasını ve en önemlisi de gelişimine katkı sunmaktadır.

İnsanın yaşamında izleri bir ömür boyu süren, belleğinden hiç silinmeyen, yaşamını biçimlendirmede önemli rolü olan birçok kitap bulunmaktadır. Kitapların, insanları iyileştirici, onlara yardım edici özellikleri, geçmiş çağlardan bugüne, tüm toplumlarda izlerini taşımıştır.

Peygamber Efendimize vahiy yoluyla inen ilk ayet, ‘Alak’ suresinde bulunan ilk kelime ‘Oku’ anlamına gelen ‘İkra’ kelimesidir. Antik Yunan Teb Kütüphanesi girişinde ise; ‘İnsan Ruhunun İyileştiği Yer’ yazısı, benzer bir şekilde, Japon atasözü olan ‘Okumak Ruhun İlacıdır’ sözleri kitapların ve okumanın iyileştirici gücüne dikkat çekmekte, insanoğlunun ilk gününden bu yana bilgiyi önemsemiş ve mutluluk kaynağı olarak değerlendirdiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

İnsanlar, okudukları kitaplar arasından kendileriyle iletişime giren, onların duygularını yakalayabilen kitapları hiç unutmazlar. Bu tür kitaplar, yaşamlarında derin izler bırakır. Okunan bir kitap tüm hayatı olmasa da hayatın çok büyük bir parçasını değiştirebilir. O nedenledir ki çok kitap okumak önemlidir.

Dünyayı ve ülkemizi 2 yılı aşkın süredir etkisi altına alan pandemi, ardından ülkemizde yaşanan ve 11 farklı ilimizi etkileyen deprem felaketi nedeniyle içinde bulunduğumuz psikolojik durumdan uzaklaşmak yine kitaplar sayesinde mümkün olacaktır.

Yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, her geçen gün değişen teknolojik gelişimler ve farklılaşan ihtiyaçlar doğrultusunda, hem mekânsal, hem de işlevsel olarak vizyonunu genişleten, sadece kitap ödünç verme işlemlerinin gerçekleştirilmediği, yıl içerisinde birçok kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği, koleksiyonlarını okuyucu talepleri doğrultusunda güncelleyen, tüm ilçelerimizde ve il merkezimizde 2 adet, toplamda 9 farklı losyondaki kütüphanelerimizle halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Bu bağlamda, 59. Kütüphane Haftası münasebetiyle tüm kütüphaneci ve kitap severlerimizin kütüphaneler haftasını kutlar, açılış programında bizleri yalnız bırakmayan değerli katılımcılarımıza teşekkür eder saygılarımı sunarım” ifadelerinde bulundu.

Açılış konuşmasının ardından düzenlenen etkinliler çerçevesinde, İl Müdürü İlknur Aynan, en çok kitap okuyan kişilere ödüllerini taktim etti.

Ardından Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın katılımıyla, Şehit Metin Kucur İlköğretim okulu öğrencileri tarafından “18 Mart Kilitli Kapı Çanakkale” adlı tiyatro gösterisi sahnelendi.

Etkinlikler, Yaratıcı Drama Eğitmeni Utku Demiralay’ın, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Şube Kütüphanesinde depremden etkilen çocuklar için verdiği drama eğitimi ile devam etti.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: 
@duzcepostasi1
Facebook: 
Düzce Postası
Youtube: 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan