Fındıkta don tehdidi

Akçakoca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Cenk Doğan, birkaç gündür yüksek kesimlerde devam eden kar yağışının sahil şeridine kadar indiğini ifade eden Doğan, ani sıcaklık düşüşünün fındığa verdiği zararın önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını söyledi.

Fındıkta don tehdidi
30.03.2023 - 16:44
Haber Merkezi

Tarımsal üretimde don olayının; bitkilerin ortamındaki atmosfer sıcaklığının 0 derece altına düşmesi sonucu meydana geldiğini kaydeden Doğan, “Bitki içeriğindeki suyun formunun değişmeye başlaması ile yaşamsal faaliyetleri kaybetme başlar. Don olayının şiddeti, süresine, sıcaklığın düşme hızına, bitki cinsine ve o andaki gelişimde olan bitki organına göre değişir. Fındık tarımında genel olarak zararın başladığı sıcaklık değerleri Mart sonu itibari ile sahil kolunda -2, yüksek kesimlerde -4 C arasındadır” dedi.

Don olayının etkisini azaltmak için çiftçilere önerilerde bulunan Doğan, “Sıcaklık takip edilip zarar noktasına düştüğü zaman sisleme yapmak, ısıtma yapmak, sulama yapmak, yağmurlama yapmak ve havayı karıştırmak faaliyetlerinin birinin uygulanması gerekir. İnşallah bu soğukları çok zarar görmeden atlatırız” ifadelerini kullandı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: 
@duzcepostasi1
Facebook: 
Düzce Postası
Youtube: 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız