13 dönümden 70 ton mısır elde edildi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konural’te bulunan Düzce Belediyesi’ne ait arazinin 13 dönümüne ekim yapılan Silajlık (yemlik) Mısır’ın hasadına katıldı. Dönüm başına verimin beklediklerinden yüksek olduğunu belirten Başkan Özlü “bu yıl arazi silajlık mısır ile verimini gösterdi. Gelecek yıl ekim alanını genişletip çeltik yetiştireceğiz” dedi.

13 dönümden 70 ton mısır elde edildi
15.09.2023 - 13:46
Haber Merkezi

Düzce Belediyesi kendine ait arazilerde tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi konusunda Tarım Akademisi ile başladığı çalışmalara Beltur A.Ş. bünyesinde Düzce’nin iklim ve toprak yapısına uygun ürünlerin yetiştirilmesi ile devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda iki farklı noktada silajlık mısır ekimi yapılmasının ardından hasat dönemi başladı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Konuralp’te yapılan hasat çalışmasına eşlik ederek mahalle muhtarı ve çalışanlarla alanı gezdi.

“GELECEK YIL ÇELTİK YETİŞTİRECEĞİZ”

13 dönüm alan üzerinden 70 ton silajlık mısır elde edildiğini aktaran Başkan Özlü, toprak veriminin beklenenden yüksek olduğunu ifade ederek “Konuralp’ta birkaç ay önce ekimini yaptığımız silajlık tür mısırı bugün hasat ediyoruz. Aslında buradaki arazimiz 60 dönüm kadar ancak biz denemek amacıyla 13 dönüm üzerinde silajlık mısır ekimi yaptık. Böylece hem toprağın temizlenmesini sağladık hem de verim konusunda fikrimiz oluştu. Bu alandan bu yılki hasadımız 70 ton silajlık mısır oldu. Gelecek yıl burada yaklaşık 30 dönüm alanda çeltik ekecek ve yetiştireceğiz. Düzce’mizin iklim ve toprağına uygun ürünleri yetiştirecek, topraktan sofraya yolculuklarına tanıklık edeceğiz. Her karış toprağımızı değerlendireceğiz. Düzce Belediyesi, Beltur A.Ş. girişimleri ile yapılan bu güzel çalışmada emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

FÜPAŞ ARAZİSİNDEKİ HASAT 10 GÜN SONRA

Beltur A.Ş. tarafından yapılan açıklamada Düzce Belediyesi Tarım Akademisi alanında da ekilen silajlık mısırların hasadı da 10 gün sonra yapılacak. Hasatların ardından yem olarak kullanılacak mısırlar kısa süre içinde ekonomiye kazandırılacak.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 25.09.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız