Hem geçmiş hem bugün konuşulacak

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleriyle gerçekleştirilecek olan ve geçmişe ışık tutan önemli konuların ele alınacağı ‘Düzce’de Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’ 4 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Hem geçmiş hem bugün konuşulacak
2.10.2023 - 11:29
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, şehrin geçmişinin gün yüzüne çıkartılması noktasında her türlü argümanın kullanılması için büyük çaba sarf ediyor. Bu doğrultuda hareket ederek bir çok sempozyum, seminer ve konferansa ev sahipliği yapan Düzce, yeni bir etkinliğe hazırlanıyor.

Şehrin geçmişi ve geleceğini birleştirme noktasında hareket eden, şehir kimliğinin ön plana çıkartılması hususunda mesai harcayan Başkan Özlü’nün girişimleri ile ‘Düzce’de Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu’ gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi ev sahipliğinde 4 Ekim Çarşamba günü saat 09.30 ile 17.30 arasında gerçekleştirilecek sempozyum, iki oturumdan oluşacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün açılış konuşması ile başlayacak olan ve sunuculuğunu haber spikeri Murat Şahin’in yapacağı sempozyumun ilk oturumunda oturum başkanlığını Düzce Üniversitesinden Prof.Dr. İlhan Genç yaparken, ‘Düzce’de Şehirleşmenin İki Kültürel Kaynağı: Basın ve Sinemalar’ başlığı altında sunumuacak.

Oturumda Gaziantep Üniversitesinden Prof.Dr. Zeynel Özlü ve İsmail Hakkı Üzüm tarafından ‘Osmanlı Son Döneminde Düzce Kazasında Meydana Gelen Hastalıklara Dair Bulgular’ başlığı altında bilgiler katılımcılara aktarılacak. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Doç.Dr. Aysun Tuna, ‘Kültürel Potansiyel ve UNESCO Adaylık Kapsamı Sürecinde Konuralp Antik Kentine Genel Bir Bakış’a dair bilgilerini paylaşacak. Araştırmacı-Yazar Nejat Özsoy ise ‘Düzce’nin Etnik ve Kültürel Topluluklarının, 19. Yüzyıl Başlarında Düzce’nin Nüfus Değişimine Olan Etkileri’ başlığı altında bilgi sunumu gerçekleştirecek. İlk oturum soru cevap bölümü ile sona erecek.
 


Sempozyumun ikinci oturumu ise İstanbul Üniversitesinden Dr. Ramazan Topdemir, ‘Osmanlı Beyliğini Konu Edinen Romanlarda Konur Alp ve Osman Bey’ başlığı altında bilgilerini paylaşırken, Düzce Üniversitesinden Doç.Dr. Pınar Pınarcık ve Dr. Güzin Bilir ise ‘Yaşayan Kent Konuralp’i anlatacak. Düzce Üniversitesinden Dr. Onur Sadık Karakuş’un ‘Unutulmuş Bir Roma Kenti Eskiçağ’da Konuralp Çevresinde Ekonomik ve Günlük Yaşam’ konusunda değerlendirmelerde bulunurken, yine Düzce Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Sibel Küçükkülahlı ise ‘Bir Değer Olarak Konuralp Pirinci’ konusunda aktarımda bulunacak.

Tüm Düzcelilerin davetli olduğu sempozyum, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve oturum başkanları eşliğinde değerlendirme yapılmasıyla tamamlanacak. 

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası


Editör: E. Kaan Dursun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız