Pirincin tarihi 1800’lü yıllara dayanıyor

Düzce’de yetiştirilen ve tarihi 1800 yıllara dayanan Osmanlı Saray Mutfağının Pirinci olarak bilinen Konuralp pirincinin hasadı başladı.

Pirincin tarihi 1800’lü yıllara dayanıyor
11.10.2023 - 10:22
Haber Merkezi

Düzce Merkez Kaymakçı, Kadıoğlu ve Taşköprü Köyleri ile Çilimli İlçesi Esenli, Kuşoğlu, Yenivakıf Köylerinde Eylül ayında başlayan çeltik hasadı devam ediyor. Düzce’de yaklaşık 2 bin dekar ekili alanıyla yetiştiriciliği yapılan ve aynı zamanda kendine has özel tat ve lezzetiyle coğrafi işaret alan Konuralp Pirincinin elde edildiği çeltik Düzce için önemli bir tarım ürünü.

Biçerdöverler tarafından yapılan hasatta Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından rutin olarak denetleniyor. 

Coğrafi İşaretli Konuralp Pirincinin hasadına katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun “Konuralp Pirincinin tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Osmanlı Saray Mutfağının Pirinci olarak adlandırılan Konuralp Pirinci, zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olarak varlığını bugüne kadar sürdürmüştür. Çeltik, girdi maliyetleri yüksek, yetiştiriciliği zahmetli bir tarım ürünüdür.  Bakanlığımızca en çok desteklenen tarım ürünlerinden biri olan çeltiğin yetiştiriciliğinde Düzce İl Özel İdaresi'nin destekleri de bulunmaktadır. 2023 yılı Çeltik hasadının hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız