Cezalar çok ağır..

Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik talimatında değişiklik yaptı. Spor otoriteleri şartların çok ağır olduğunu savundu.

Cezalar çok ağır..
12.10.2023 - 12:50
Haber Merkezi

Ulusal kulüp lisans için başvurularında yapılan yeni düzenleme göre; Süper Lig, 1.Lig ve 2. Lig kulüplerinin Ulusal Kulüp Lisans başvurusunu her yıl mart ayının son iş günü mesai saati bitimine kadar yapmaları gerekiyor. Bu şartı yerine getirmemeleri halinde, 25. madde hükümleri saklı kalmak kaydıyla başvuru tarihini takip eden sezondan itibaren kulüp bir alt lige düşürülecek ve Türkiye Kupası müsabakalarına katılamayacak.

Ulusal kulüp lisans için geç başvuru maddesinde yapılan düzenlemeye göre; lisans için her yıl mart ayının son iş gününü takip eden 7 iş günü içerisinde yapılan başvurular geç başvuru sayılacak. Geç başvuru halinde, Süper Lig kulüplerine 150 bin TL, 1. Lig kulüplerine 75 bin TL ve 2. Lig kulüplerine 40 bin TL para cezası verilecek.

Kurul tarafından yapılan değerlendirme neticesinde Ulusal kulüp lisans kriterlerinin birini veya birkaçını yerine getiremediği tespit edilen kulüpler uyarılacak, eksik kriter veya kriterleri yerine getirmeleri için süre verilecek.

Kendilerine verilen süre içinde eksiklikleri tamamlamayan kulüplere kulübün bulunduğu lige ve yerine getirilmeyen kritere göre ceza verilecek. Bu halde kulüplere eksiklikleri tamamlamaları için verilecek süreler ile eksikliklerin tamamlanmaması ve Ulusal kulüp lisansı alınamaması halinde bazı yaptırımlar uygulanacak.

Kulüplere bu talimat uyarınca bir sezonda en fazla 3 puanı geçmeyecek şekilde verilen puan silme cezaları, ulusal kulüp lisansı başvurusunda bulunduğu tarihi takip eden sezonda uygulanacak.

Lisans başvurusunda bulunan kulübe kriter eksiklikleri nedeniyle uygulanacak yaptırımlar kulübün yaptırım tarihinde, içinde bulunduğu ligin ceza tablosuna göre uygulanacak. Lisans başvurusunda bulunduktan sonra bir üst lige çıkan kulüpler başvuru tarihinde içinde bulunduğu ligin kriterlerine göre değerlendirilecek ve kriter eksiklikleri nedeniyle uygulanacak yaptırımlar kulübün lisans başvurusu tarihinde içinde bulunduğu ligin ceza tablosuna göre uygulanacak.

Lisans başvurusunda bulunan kulüp, lisans değerlendirme sürecinde lisans sistemine dâhil olmayan bir lige düşmesi halinde, lisans değerlendirme süreci sona erecek ve kulübe herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacak. Kriter ihlallerine uygulanacak para cezalarının toplamı, ilgili sezon için öngörülen geç ceza tutarını aşamayacak.

2022 Aralık ayında yayınlanan TFF Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı’ndaki şartların çok ağır olduğunu ifade eden spor otoriteleri, birçok kulübün ağır cezalar ile karşılaşacağını belirtiyor.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                  


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız