Lavanta üreten kadın girişimciye ziyaret

Düzce İl Tarım Müdürü Esra Uzun, Merkez’e bağlı Konaklı Köyü'nde 10 dekar alanda tıbbi aromatik bitkilerden lavantanın üretimini yapan kadın çiftçi Esra Eser'in bahçesini ziyaret etti.

Lavanta üreten kadın girişimciye ziyaret
17.10.2023 - 16:00
Haber Merkezi

Lavanta üretimi dışında 6 adet kovanı ile arıcılık yapan kadın çiftçi, ziyarette İl Müdürü Uzun'a lavanta üretimi, bal üretimi ve ürünlerini nasıl işlediği hakkında bilgi verdi.

Lavanta bahçesini 2021 yılında 10 bin lavanta fidesi dikerek oluşturan Esra Eser, bu sene üçüncü hasadı gerçekleştirdiklerini ve dekar başına 2 litre yağ elde ettiklerini, aynı zamanda dönüm başına birer kovan yerleştirerek temmuz ayında sağım yaparak lavanta balı üretimi yaptıklarını belirtti.

Çelikten lavanta fidesi ürettiklerini de söyleyen Eser Elde, ettiği lavantayı katma değeri yüksek ürün haline getirerek yağ, sabun, krem, lavanta suyu, oda spreyi, lavanta kolonyası ve lavanta mumu olarak satış yaptıklarını sözlerine ekledi.

Lavanta bahçesini inceleyen İl Müdürü Uzun, “Kadınlarımızın artık her alanda olduğu gibi tarımda da girişimcilik örneği göstererek yetiştirip, üretip, elde ettiği ürünleri ekonomiye kazandırarak kendi işinin patronu olması, gelecek adına kadınlarımız için umut veriyor” dedi.​

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                 


Editör: E. Kaan Dursun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız