Çiftçiler kahverengi kokarca konusunda bilgilendiriliyor

Kahverengi kokarca (halyomorpha halys) zararlısı ile ilgili üreticinin bilinçlendirilmesi amacıyla İl Müdürü Esra Uzun ve ilgili teknik personeller ilimizde başlayan gece toplantıları kapsamında Merkez İlçede bulunan Fevziye Köyünde üreticilerle bir araya geldi.

Çiftçiler kahverengi kokarca konusunda bilgilendiriliyor
21.10.2023 - 16:35
Güncelleme 21.10.2023 - 16:36
Haber Merkezi

Ülkemizde ilk defa 2017 yılında tespit edilen ve Düzce’de en önemli ihracat ürünü olan başta fındık olmak üzere mısır, sebze, meyve ve süs bitkilerinde sokucu emici ağız yapısıyla ürünlerde önemli ölçüde verim ve kalite kayıplarına neden olan kahverengi kokarca (halyomorpha halys) zararlısı ile ilgili üreticinin bilinçlendirilmesi amacıyla İl Müdürü Esra Uzun ve ilgili teknik personeller ilimizde başlayan gece toplantıları kapsamında Merkez İlçede bulunan Fevziye Köyünde üreticilerle bir araya geldi.

Havaların soğumasıyla birlikte kışlamak üzere evlere, depolara ve işyerlerine gizlenmeye çalışan bu zararlının mekanik bir mücadele olarak elle toplanarak imha edilmesini öneren İl Müdürü Esra Uzun, öldürülen her bir böceğin gelecek yılda 30-40 adet olmasının önleneceğini ve böylece böcek yoğunluğunun artmasının önüne geçileceğini söyledi.

Ziraat Mühendisi Burhan Şahin tarafından kahverengi kokarca ile ilgili yapılan sunumun ardından bilgilendirme toplantısı sona erdi.​

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                 

 


Editör: E. Kaan Dursun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız