Geleneksel kültürün yaşatılması amaçlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarının Tespit ve Kayıt İşlemleri” çalışması ile somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının tespiti, değerlendirilmesi, belirli ölçütlere sahip olanların Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kayıt edilmesi, üretimlerinin teşvik edilmesi ile geleneksel kültürün yaşatılması amaçlanıyor.

Geleneksel kültürün yaşatılması amaçlanıyor
17.12.2022 - 14:43
Haber Merkezi

Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı, somut olmayan kültürel mirasın belirli unsurlarının icra edilmesi ile yeniden yaratılması için gerekli bilgi ve becerilere haiz olan ve bunların aktarımını sağlayan kişidir.

2022 yılı Haziran ayı itibariyle ilimizden 35 kişi “Sanatçı Tanıtma Kartı” almaya uygun görüldü, bu sayı 2022 yılı Aralık ayı itibariyle 37 kişiye yükseldi.

2022 yılı Aralık ayında; Rukiye Yeşil Yazmacılık/Ahşap Baskıcılık ve Canan Horuz bağlama yapımı ile “Sanatçı Tanıtma Kartı” almaya hak kazandı.

İlimizde “Sanatçı Tanıtma Kartı” almış kişiler ve icra dalları ise şöyle:

İbrahim Sami Özen (Ebru ve Savat), Muhammet Kılıç (Zakir), Hüseyin Gök (Zakir), Murtaza Akzel (Zakir), Ergün İlhan (Zakir), Faysal Şakuç (Çerkez Kemençesi Yapımcısı-Şikepşine), Sezai Kaşkır (Baston Yapımı), Reşit Opak (Sedef Kakma), Ebubekir Altıok (Hüsn-i Hat), Yusuf Parlak (Ebru ve Kağıt Yapımı), Celalettin Durmaz (Tesbih Yapımı), Alper Tüfekçi (Bıçakçılık), Murat Eren (Telkâri), Fatma Dilber (İşleme), Aynur Okur (İğne Oyası), Recep Erbay (Sepet Örücülüğü), Yasemin Arslan Dinçer (Ebru), Harun Çatana (Takunya Yapımı), Servet Altınışık (Bıçakçılık), Mehmet Şeker (Bıçakçılık), Mustafa Yaldız (Ebru), Recep Kiraz (Çerkez Mızıkası), Tamer Küçükakbulut (Mızıka), Hüseyin Keman (Kanun), Ersin Yiğit (Kemençe), Ömer Demir (Kemençe Yapımı), Ecevit Kaçmaz (Sepet Yapımı), Kerim Durkal (Bıçakçılık), Muhsin Kibar (Yorgancılık), Nükhet Acar (Hasır Dokuma), Meral Çarıkçı Kaba (El Nakışı), Aykut Kap (Akordeon), Sendi Cicü (Akordeon), Yunus Kara (Halk Şairi), Halit Can (Ahşap İşçiliği), Rukiye Yeşil (Yazmacılık/Ahşap Baskıcılık) ve Canan Horuz (Bağlama Yapımı) farklı icra dallarıyla bu kartı almaya hak kazandılar.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, ilimizin kültür hayatına katkı sağlayacak olan “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarını” tespit etme çalışmaları devam ediyor. 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız