Gümüş madalyayla döndü

Romanya’da düzenlenen Powerlifting Dünya Şampiyonasında genç erkekler kategorisinde yarışan Düzceli Faruk Tuna Özcan, Dünya ikincisi oldu. Gümüş madalya kazanan Özcan, “Hedefim dünya şampiyonluğu” dedi.

Gümüş madalyayla döndü
2.09.2023 - 14:59
Çiğdem Diger

Powerlifting 16 yaşındaki Faruk Tuna Özcan, 9 ay önce başladığı spor dalında, dünya 2.’si olarak gümüş madalya kazandı.

Düzce Merkez’e bağlı Musababa Köyü’nde ikamet eden Özcan, bireysel olarak vücut geliştirme sporu ile ilgilenirken, bir arkadaşının tavsiyesi ile Powerlifting sporuna yöneldi. İlk kez katıldığı Türkiye Powerlifting Şampiyonası’nda Türkiye 2.’si olan Özcan, Türkiye Powerlifting Federasyonu tarafından milli takıma davet edildi.

Milli takım forması ile Romanya’da düzenlenen Powerlifting Dünya Şampiyonası’na katılan Faruk Tuna Özcan, squat (çömelme-kalkma) kategorisinde 137,5 kg kaldırarak dünya 3.lüğü, benc prers (yatarak kaldırma) kategorisinde 92,30 kg kaldırarak Dünya 5.’liği, deadlift (yerden kaldırıp doğrulma) kategorisinde 180 kg kaldırarak Dünya 1.’liği elde etti. Genel toplamda 410 kilo kaldırarak Dünya 2.’si olan Özcan, ülkemize gümüş madalya kazandırdı.

Şampiyonanın kendisi açısından güzel geçtiğini ve yeni tecrübeler edindiğini ifade eden Özcan, henüz 9 ay önce adım attığı bu spor dalında hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi.

Milli takım forması altında daha birçok şampiyonaya katılmak istediğini belirten Özcan, “Benim hayalim küçüklüğümden beri dünya şampiyonu olmaktı. Hayalime kısmen yaklaştım. Milli takım ile ülkemizi temsil ettiğim için mutluyum. Çoğu arkadaşımın ve hocamın desteği ile geldim bu noktaya. Türkiye’de henüz yeni bilinmeye başlanan bir spor dalı. Bu spor branşında ilerlemek, daha çok derece elde ederek İstiklal Marşı’nı her yerde okutmak istiyorum” şeklinde konuştu.

POWERLIFTING NEDİR?

Powerlifting, squat (çömelme), bench press (yatarak halter kaldırma) ve deadlift (yerden ağırlıkla doğrulma) hareketlerinden oluşan bir güç sporudur. Yarışmalarda amaç sporcuların bu üç harekette en yüksek ağırlığı kaldırmaya çalışmasıdır. Sporcunun her hareket için üç deneme hakkı vardır.

Yarışmalar ekipmansız (raw/classic) ve ekipmanlı (equipped) olarak ikiye ayrılır. Ekipmansız yarışmalarda dizlik, ağırlık kemeri ve bilek sargısı gibi destekleyici ekipmanlar serbesttir. Ekipmanlı yarışmalarda squat suit, diz sargısı (knee wrap), bench shirt ve deadlift suit adlı daha ağır kaldırmaya olanak sağlayan destekleyici ekipmanlar kullanılır.

Yarışmaları yerel, ulusal ve uluslararası olarak gerçekleşir. Powerlifting aynı zamanda 1984 yılından beri IPF (International Powerlifting Federation) çatısı altında bir paralimpik dünya oyunları sporudur.

Haber: Çiğdem Diger 

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

               


Editör: K. İlhan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız