Havalar soğudu yayla sezonu kapandı

Düzce'nin yüksek kesimlerindeki yaylalara ilkbaharda çıkan köylüler, kış mevsiminin yaklaşmasıyla evlerine dönmeye başladı.

Havalar soğudu yayla sezonu kapandı
24.10.2023 - 15:25
Haber Merkezi

Kentin güneyindeki Köroğlu Sıradağları üzerinde bulunan merkeze 28 kilometre uzaklıktaki 1200 rakımlı Odayeri Yaylası'nda yaklaşık 8 aydır konaklayan yaylacılar, mevsim şartlarının zorlaşmasıyla köylerine ve il merkezine dönüyor.

Ağaçların sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı tonlara büründüğü yaylalardan kışlık odun ihtiyaçlarını tamamlayan yaylacılar, hayvanlarıyla birlikte köylerine doğru yola çıktı.

Yaylacılık yapan 60 yaşındaki Osman Yalçın, AA muhabirine, artık yaylalardan dönüşlerin başladığını ve hayvancılık yapanların yaylaları ilkbahara kadar boşalttığını söyledi.

Bölgede yaklaşık 5 ay durduklarını anlatan Çakmak, "Mart veya nisan aylarında yaylaya çıkıyoruz. Hayvancılık yapanlarımız dönüşe geçti. Bizler kışlık odun yapıyoruz. Bu işlerimizi tamamladıktan sonra biz de inişe geçeceğiz." dedi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                 

 


Editör: E. Kaan Dursun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız