Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Biz Düzceliler   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın Maradit Yazdı... ASIL NEDEN!..
Ünlü Düzce'liler 25.07.2019 - 09:48:20

 

DÜZCE’NİN kerestesi ünlüydü. Neden; çünkü çevredeki ormanlardan kaçak kesilen ağaçlar burada işlenirdi.

Bir de fındık ürünü boldur. Neden; çünkü ormanların ağaçları kesilip fındık tarlalarına çevrilmişti.

Bunlar 50 hatta 60 -70 - 80 sene önceki kuşakların bıraktığı kötü miras.

Dağlık arazide ve yüksek eğimli dere yamaçlarında ormanların kaçak kesimlerle azaltılması Düzce’yi orman kaçakçılığı ile ünlü (!) kıldı.

Üstelik bundan 50 yıl öncesinde Türkiye’nin ilk ve tek Orman Tekniker Okulu’na sahip olan Düzce’de Türkiye’nin Orman Muhafaza Memurları Derneği’nin de merkezi bulunmaktaydı. (Merkez bildiğim kadarı ile halen Düzce’de)

Ormanın büyük ağaçlarının yerini, kaçak kesimler yüzünden küçük fındık ağaçları kapladı.

Büyük ağaçların yaprakları yağmur sularını direk toprağa indirmezdi. Yağış şiddetli de olsa sular hemen toprağa kavuşmadığı için eğimli tepelerde fazla derecik oluşmazdı. Dolaysısı ile bu dereciklerin, çayları-nehirleri taşırıp sele neden olmasına karşı doğal bir önlemdi bu.

Şimdi ise fındık ağaçlarının yaprakları yağmuru tutamıyor. Ani yağışta toprak suya doyunca oluşan çok sayıda dere, çayları - nehirleri doldurup sele neden oluyor.                   

İşte sel tarihi:

1961 yılı 30 Haziran ve 1 Temmuz günleri Düzce’nin 90 köyü sular altında kalıyor. Bir kız çocuğunu sel suları sürüklüyor. Bir kayıkçı vatandaş ve oğlu ağaca çarparak sandalın parçalanması sonucunda feci şekilde can veriyor.

50 bin dönüm ekili arazi, bazı yerlerde 2 metreyi bulan çamurlu sulara gömülüyor. Evler yıkılıyor. Binlere hayvan telef oluyor.

Küçük Melen Köprüsü yanındaki eski E-5 karayolu köprüsü de bu selde çöküyor.

5 yıl sonra yine Temmuz ayında bu sefer 22 Temmuz 1965’te bir sel daha yaşanıyor.

12 Temmuz ve 25 Temmuz 1995’te peş peşe seller yaşanıyor. 11 Ağustos 1997’de Yığılca, Akçakoca ve Düzce’de etkili olan sel felaketinde 1 kişi yaşamını yitiriyor, konutlar ve işyerleri hasar görüyor. 21 Mayıs 1998 tarihlerinde de Melen havzasında sel ve taşkınlar var.

Ve geçen haftaya damgasını vuran felaket malumunuz. İnşallah bu en son olur.

İnşallah diyorum çünkü seller, dere yataklarının ıslahı sayesinde bir nebze önlenebildi ama daha yapılması gerekecekler var demek ki!    

Bakın tarihe, Temmuz ayında ve Ağustos’ta peş peşe taşkına neden olan şiddetli yağışlar yaşanmış. 

Bu nedenle, önümüzdeki günler için alınan kısa ve uzun vadeli tedbirleri yeniden gözden geçirmek lazım.

Zira tedbirler yeterli olmuyor demek ki!.. Yeterli olsaydı geçen haftaki bu sel felaket yaşanmazdı.

Saygılarımla. 

Not: Mehmet Şimşek’in Düzce’deki sellerde yaşananlarla ilgili çok çarpıcı bir yazısı dünkü Düzce Postası’nda yer aldı. Köşemin sel tarihi ile ilgili bölümünde bu yazıdan faydalandım. İnternet sayfamızdan okumanızı tavsiye ederim.      

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8