Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Biz Düzceliler   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
'Net olmayan bilgilerle hareket edilmemeli'
Kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılan branş hizmetlerini Düzce ve bölgesine sunan Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde; pediatrik ortopedi (çocuk ortopedisi) ile çocukluk çağı ve genç erişkin dönemi hasta grubunun tanı ve tedavileri başarıyla yürütülüyor.
Sağlık 7.07.2020 - 14:07:34

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Turhan, çocuklarda en sık görülen ortopedik hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler paylaştı. Pediatrik ortopedinin iskelet sisteminde doğumdan itibaren gözlenebilen birtakım hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilendiği belirten Doç. Dr. Turhan, “Aslında ağırlıklı ilgi alanı çocuklar olmasına rağmen, çocukluk çağında başlayıp ileriki yaşlarda da devam eden bazı deformitelerin tedavisini de üstlenmektedir. Tanı ve tedavisini üstlendiğimiz hastalıkların başlıcaları doğuştan kalça çıkıkları, doğuştan çarpık ayak, içe/dışa basma, serebral palsi ve spastik hastalıklardır.” dedi.

Çocukların, yetişkinlerin küçük hali olmadığının altını çizen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi; kemik, eklem, kıkırdak ve kas dokularının çocuklar büyüdükçe geliştiği için uygulanan tedavilerin de buna göre planlanmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

“İLERLEYEN YAŞLARDA TEŞHİS KONULAN OLGULARDA AĞIR CERRAHİ TEDAVİLER GEREKEBİLMEKTEDİR”

Çocuklarda en sık görülen ortopedik hastalıklar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Turan, “Kalça çıkıklarında; eğer küçük yaşlarda (2-3 aylık) teşhis konup tedavi başlanırsa basit bir bandaj ya da cihaz uygulaması ile tedavi mümkün iken, ilerleyen yaşlarda teşhis konulan olgularda ağır cerrahi tedaviler gerekebilmektedir. Aynı şekilde doğuştan çarpık ayak hastalığında da; hastanın doğum sonrası ilk birkaç gün içinde ortopedi tarafından görülüp tedaviye başlanması halinde birkaç hafta boyunca uygulanacak olan alçı tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Geciken olgularda yine tekrarlayan cerrahiler uygulanması gerekebilmektedir. Bir diğer sık karşılaştığımız hasta grubu olan serebral palsili (CP) hastalarda ise erken yaşlarda uygulanan botulinum toksini (Botox) ile çocuktaki yürüme zorlukları ya da bozukluklarının tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. Yine aynı şekilde bu hasta grubunda da tanı ve tedavide gecikildiği takdirde birtakım kas ve kemik cerrahi işlemlerini uygulamak gerekmektedir.” şeklinde konuştu. 

Çocuklarda doğru ve zamanında tedavinin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Yalçın Turhan, “Erken tanı konulup tedavi edilen olgular, neredeyse tamamen sorunsuz bir şekilde iyileşebilecek iken, tanı ve tedavisi gecikmiş olgularda bazen bir, bazen de tekrarlayan cerrahi tedaviler gerekebilmektedir. Hatta bazı hastalıklarda tanı ve tedavide gecikildiği takdirde düzeltilmesi mümkün olmayan kalıcı hasarlarla karşılaşılabilmektedir.” ifadelerini kullandı. 

 

“KALÇA ÇIKIĞI TARAMASI KONUSUNDA

AİLELER DAHA DUYARLI OLMALI”

Çocukların ortopedik gelişiminde ailelerin dikkat etmesi gereken hususlara da işaret eden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Öncelikle, doğum sonrası artık ülkemizde rutin bir uygulama haline gelen kalça çıkığı taraması (ultrasonografi ile) konusunda ailelerin daha duyarlı olmaları gerekmektedir. Yapılan test sonucunu mutlaka aile hekimleri ya da çocuğu takip eden çocuk uzmanına göstermeleri ve onların yönlendirmelerine uymaları büyük önem arz etmektedir. İlerleyen aylarda yürümede veya emeklemede gecikme, ayaklardaki içe/dışa dönmeler, yürürken aksama, yaşıtlarına oranla sık ve kolay düşme gibi durumlarda da vakit kaybetmeden ortopedi hekimine muayene olmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Aileleri, kulaktan dolma ya da internet üzerinden edinilen bilgilere dayanarak hareket etmemeleri konusunda uyaran Doç. Dr. Turhan, “Erken teşhis edildiğinde, çocuklarda gözlenen ortopedik rahatsızlıkların çok büyük bir kısmının tedavisinin mümkün olduğunu ve Hastanemizde de bu tedavilerin yapılabildiğinin bilincinde olmalarını istiyorum” şeklinde açıklamasını tamamladı.  

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8