“Türkiye’de Tarım Öğretiminin 176. Yıldönümü” kutlandı

“Türkiye’de Tarım Öğretiminin 176. Yıldönümü” Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı.

Tören programı, Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz tarafından, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması ile başladı. Daha sonra Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin düzenlediği çevrim içi panele geçildi. Panelin açılış konuşmasını öğrencileri temsilen Haco Aydın gerçekleştirdi. Her yıl 5 bin ziraat mühendisinin mezun olduğunu belirten Haco Aydın, Ziraat Fakültelerinin tarım öğretim düzeyinin ve verimliliğinin önemli ölçüde artmasını sağladığını ifade etti. Ziraat Fakültelerinin gıda, tarım ve hayvancılık alanında nitelikli iş gücü talebinin karşılanmasına yönelik yaptığı çalışmaların, Covid-19 salgınıyla birlikte daha da önem kazandığına işaret eden Aydın, öğrenciler olarak Türk tarımının gelişmesi için özverili çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

“GELECEĞİN DÜNYASINDA GIDA VE TARIM BUGÜNDEN ÇOK DAHA KRİTİK BİR ÖNEMDE”

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek konuşmasında, tarımı stratejik bir sektör olarak tanımlayarak Bakanlık olarak, tohumdan sofraya, hem çiftçileri hem tüketicileri koruyacak uygulamaları hayata geçirdiklerini dile getirdi. Geleceğin dünyasında gıda ve tarımın bugünden çok daha kritik bir önemde olacağına dikkat çeken Necdet Çiçek, dünya nüfusunun artan gıda ihtiyacı için birim alandan en yüksek verim alınması gerektiğini belirterek, bunun da eğitim ve teknoloji ile mümkün olacağı değerlendirmesinde bulundu.

“GÜÇLÜ VE BİLİMSEL TARIM EĞİTİMİ ŞART”

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, tarımsal öğretimin tarihsel gelişim sürecinden söz ederek konuşmasına başladı. Tarıma dayalı sanayileşme ile toplumsal refahın yükseldiğini ifade eden Prof. Dr. Öztemiz, artan nüfusun gıda gereksinimi dolayısıyla olumsuz yansımaları bertaraf etmek için güçlü ve bilimsel tarım eğitimin şart olduğunu sözlerine ekledi. Eğitimde nicelikten ziyade niteliğin artmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, ülkemizde tarımın ve tarım öğretiminin hak ettiği yere geleceğini söyledi.

“ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ise, bu yıl tarım öğretiminin 176 yıldönümünü idrak ettiklerini belirterek, her yıl bu konunda anlamlı programlar düzenlediklerini ifade etti. Modern tarıma geçişle birlikte Ziraat Mühendislerine büyük iş düştüğünün altını çizen Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilerin bu alanda eğitim görmeye teşvik edilmesi gerektiğini belirterek programın faydalı olmasını temenni etti.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM”

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından program, Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz’in moderatörlüğünü üstlendiği panelle devam etti. Panelin ilk konuşmacısı Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin Dilber, “Sürdürülebilir Tarım” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. İnsanlık için kaliteli ve yeterli miktarda gıda maddesinin doğayla uyumlu ve sürdürülebilir şekilde üretilmesini sürdürülebilir tarım olarak nitelendiren Dr. Ersin Dilber, sürdürülebilir tarımı çevresel, sosyal ve ekonomik açılardan değerlendirdi. Bakanlık olarak yer altı barajları, kapalı devre sulama sistemleri, modern basınçlı sulama sistemleri, su kısıtı 21 ürüne destek verme gibi önemli çalışmaları olduğunu söyleyen davetli konuşmacı; toprak yönetimi, işlemesiz tarım, kırsal kalkınma, sürdürülebilir üretim yöntemleri gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

2022 BİTKİ SAĞLIĞI EĞİTİM SEFERBERLİĞİ YILI

Panelin son konuşmacısı Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus Bayram ise “Bitki Koruma Ürünlerinin Doğru Kullanımı ve Sürdürebilirlik” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye bitki sağlığıyla ilgili bazı veriler paylaşarak sunumuna başlayan Dr. Yunus Bayram, Bakanlık olarak; etkili ve caydırıcı denetim mekanizmaları oluşturulması, ambalaj atığı toplama üzerine çiftçilerin bilinçlendirilmesi, yeni teknolojilerin tarımsal üretimde kullanılması noktasında geçekleştirilen katma değerli çalışmalardan söz etti. Hasat öncesi ve sonrası pestisit denetimi ile ihracat öncesi pestisit denetimi konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Bayram, “Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi”, “Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı Programı”, “Bitki Koruma Ürünleri İthalatı Tek Pencere Sistemi” gibi önemli yazılımlar hakkında da bilgiler vererek 2022 yılını bitki sağlığı eğitim seferberliği yılı ilan ettiklerine dikkat çekti.


Editör: C. Sandıkçı
#

11 Oca 2022 - 12:54 - Gündem

Mahreç  Cemile Sandıkçı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.