Pandemi Önlemleri ile Birlikte 14 Mart Tıp Bayramı’nı Kutladık

Düzce üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Bayramı dolayısıyla gerçekleştirdiği “14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Töreni” ile Hastane personeli ve tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

Düzce üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, öğretim üyeleri ve sağlık çalışanları ile öğrenciler katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Düzce üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği adına konuşma yapan İrem Özdemir, etkinliğin düzenlenmesinde, öğrencilere katkı sunan RektörProf. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin’e, Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ile etkinliğe katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Düzce üniversitesi Tıp Fakültesi Temsilcisi Yaşar Nurullah ise yaptığı konuşmasında; Tıp Bayramı’nın 1800’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğunda başlayan modern tıbbın kutlaması olarak başladığını; ancak düzenli olarak kutlanmadığını söyledi. Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Hikmet Bora ve sınıf arkadaşlarıyla birlikte, 1919 yılında İstanbul’un işgalini proteste etmek amacıyla başlatılan “14 Mart Tıp Bayramı” o günden bu güne aralıksız kutlandığını söyleyen Yaşar Nurullah, “Karanlıklardan şikayet etmeyi bırakıp, karanlığa bir mum yakarsak yeterince aydınlığa ulaşabiliriz.” diyerek, katılımcılara teşekkür etti.

Düzce üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Nevin Şen yaptığı konuşmasında; 14 Mart’ın çok önemli bir gün olduğunu vurgulayarak, bu günün; insanları yaşatmayı, onların acısını azaltmayı, dertlerine derman olmayı meslek olarak seçen, sağlık çalışanlarının özel bir günü olduğunu söyledi. Sağlık olmadan yaşamın da olmayacağının altını çizen Başhemşire Nevin Şen, tüm sağlıkçıların 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Düzce üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Aysel Karaca ise yaptığı konuşmasında; Covid-19 salgının her sektörü etkilediğini ancak en çok da sağlık sektörünü ciddi anlamda etkilediğini söyledi. Salgının sağlıkçılarımızın eğitim süreçlerinde değişikliğe neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. Karaca, Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık çalışanlarının bazı donanımlara sahip olması gerektiğini, sağlık çalışanların değişen durumlara uyum sağlamasını ve toplumsal duyarlılığının olmasına vurgu yaptı.

Düzce üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanın Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, !4 Mart Tıp Bayramı’nın Türk milletine ait olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında, bu günün kendi açısından çok önemli ve değerli olduğunu ifade etti. Tıbbiyeli olmak ayrıcalıklı olmayı beraberinde getirdiğini söyleyen Prof. Dr. Pehlivan, tıbbiyeli olmanın etrafında olup bitene de tavırlı olmayı gerektiğini, 14 Mart Tıp Bayramı’nın da bu tavrın önemli bir göstergesi olduğunu dile getirdi. 14 Mart’ın tıbbiyelilerin vatanseverliğinin bir göstergesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, 14 Mart ruhunun korunmasını dileyerek, herkesin Bayramı’nı tebrik etti.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, “14 Mart 1919’da vatanımızı işgal eden düşmana karşı, atalarımızın evlatları bir araya gelerek önemli bir başlangıç yaptılar. Bugün de aslında bir savaşın içerisindeyiz. Bu savaşta da meslektaşlarımızı kaybettik. Ben salgınla mücadele esnasında hayatını kaybeden tüm meslektaşlarımı rahmet ve şukranla anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Düzce üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir ise yaptığı konuşmasında, empatinin önemine değindi. Eğitimde empati gösterilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şerif Demir, hasta ve hasta yakınlarıyla da empati yapılmasını istedi.

Prof. Dr. Şerif Demir’in konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Düzce üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin, Covid-19 salgını mücadelesi esnasında hayatını kaybedenlere rahmet ve geride kalanlara başsağlığı diledi. Sağlık çalışanlarının çözülmesi gereken sorunlarının olduğuna değinerek, sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Şahin, tıp eğitiminin de revize edilmesini isteyerek, herkesin Tıp Bayramı’nı kutladı.

Programın son konuşmasını yapmak ve günün anlam ve önemini anlatmak için kürsüye davet edilen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise; tüm sağlıkçıların Tıp Bayramı’nı kutlayarak, zor bir dönemin içerisinden geçildiğini söyledi. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Sağlık çalışanlarımızın her zaman bizim yanında olduğunu ifade ederek, hasta hekim iletişimin önemine vurgu yaptı.

Güler yüz gösteren, iyi iletişim kuran hekimlerin, hastalarda iz bıraktığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Ben ayrım yapmaksızın sağlığa dokunan, sağlıkla hemhal olan, insana ve yaşama emek veren tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

Gerçekleştirilen değerlendirme konuşmalarından sonra etkinlik Düzce üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Gökhan Daş, kendisinin çalıp söylediği Sarı Gelin türküsünü seslendirdi. Türkü sonunda Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Gökhan Daş’a saz hediye etti.

Düzce üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Gökhan Daş’ın türküyü söylemesinin ardından Düzce üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Türk Müziği Bölümü’nün müzik dinletisi gerçekleştirildi. Tüm katılımcıların keyifle dinlediği programda; Doç. Dr. Haluk Yücel, Öğr. Gör. Hande Taşçeşme, Öğretim Elemanı Oğuzhan Uzun ile öğrencilerimiz Özge Karatürk ve Yılmaz Ördek yer aldı.

Program, İllüzyonist Emre Utinal’in gösterisinin ardından son buldu.

#

16 Mar 2021 - 12:23 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.