Mahremiyetin dönüşümü çalıştayı ile ülkemizde bir ilk

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu tarafından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi destekleriyle düzenlenen “Mahremiyetin Dönüşümü Çalıştayı”, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Oya Kocaman, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, protokol üyeleri, Düzce Üniversitesi ve ülkemizin farklı üniversitelerinden akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Irak’ın kuzeyinde yapılan operasyonlarda şehit olan askerlerimiz için Düzce İl Müftüsü Osman Aydın tarafından yapılan dua ile başlayan programın açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yeter Şanlı gerçekleştirdi. Dijital ve teknoloji alanında yaşanan yeniliklerin özel yaşam ve mahremiyet olgusunda değişim meydana getirdiğine işaret eden Öğr. Gör. Yeter Şanlı, gözetleme ve gözetlenmenin çağın en önemli sorunu olduğunu vurguladı. Çalıştayda konunun içerdiği tehlikeler, fırsatlar ve çözüm önerilerinin tartışılacağını belirten Şanlı, Düzce Valisi Selçuk Aslan, 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir başta olmak üzere destek sağlayan herkese teşekkür etti.

ÇALIŞTAY TÜRKİYE’DE BİR İLK

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir; teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, bireylerin kişisel mahremiyeti koruma sorumluluğunun arttığına dikkat çekerek, dijitalleşme, internet kullanımı ve yapay zeka gibi gelişmelerin, mahremiyet konusunu daha karmaşık hale getirdiğini sözlerine ekledi. Çalıştayın, bu zorluğun üstesinden gelme ve bireylerin, kurumların ve toplumun mahremiyet bilincini artırma için fırsat sunduğunu ifade eden Rektör Sözbir, Türkiye’de ilk olan programın mevcut durumu anlama, gelecekteki eğilimleri öngörme ve en iyi uygulamaları paylaşma imkanı sağladığının altını çizdi.

“BİREYİ VE TOPLUMU KORUYACAK ŞEKİLDE İDRAK EDİLMELİ”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Selçuk Aslan, mahremiyet gibi önemli bir konuyu istişare etmek için çalıştayın düzenlendiğini söyleyerek, daha önce bu konuyu analiz eden bir çalıştay organize edilmediğini ve Düzce Üniversitesi’nin bir ilki gerçekleştirdiğini dile getirdi. Mahremiyet kavramının doğru, bireyi ve toplumu koruyacak şekilde idrak edilmesi gerektiğinin önemi üzerinde duran Düzce Valisi Selçuk Aslan, programa emek verenlere teşekkür etti.

“HAKİKATİN DİJİTAL YALANLA SINANDIĞI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından programın oturumlar bölümüne geçildi. Düzce Vali Yardımcısı Dr. Ömer Yılmaz’ın başkanlığındaki birinci oturumda, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanı Doç. Dr. Oğuz Göksu, “Mahremiyet ve Dezenformasyon İlişkisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. 21. yüzyılın algoritma ve ekran çağı olarak nitelendirildiğini söyleyen Doç. Dr. Oğuz Göksu, hakikatin dijital yalanla sınandığı bir dönemden geçtiğimizi dillendirdi. Türkiye’nin dezenformasyona en çok maruz kalan ülke olduğunu ifade eden Göksu, doğru bilgiye ulaşmanın mesele haline geldiğini belirterek, dünyadaki sosyal medya verileri ve dezenformasyon örnekleriyle sunumunu noktaladı.

“MAHREMİYETİN BOYUTU DA ÖLÇÜSÜ DE KİŞİNİN KENDİSİDİR”

Oturumun diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Dr. Nurgül Soydaş, mahremiyetin kısa tarihinden, iletişim, refah, modernite ve dijital çağ ile ilişkisinden söz ederek, “Mahremiyetin boyutu da ölçüsü de kişinin kendisidir.” şeklinde konuştu.

Oturumun bir diğer konuşmacısı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Danışmanı / Akademisyen Dr. Yunus Emre Ökmen “Sosyal Medya ve Mahremiyet” başlıklı sunumunda, yeni medyanın insanlara sunduğu sınırsızlığın, mahremiyet noktasında getirdiği sorunlara değindi

Birinci oturumun son konuşmacısı Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nil Çokluk ise “Mahremiyet: Kadın ve Çocuk / Gençlik” adlı konuşmasında; mahremiyet hakkı, mahremiyet türleri, çocukların, gençlerin ve kadınların mahremiyetle ilgili sorunlarını dile getirdi.

“MAHREMİYETİN EN ÇOK İHLAL EDİLDİĞİ ALAN MEDYA”

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in başkanlığındaki ikinci oturumun ilk konuşmacısı olan Gümüşhane Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Kütükoğlu, mahremiyetin imaj ve gündelik hayata yansımalarından bahsederken, Kanal D Ana Haber Muhabiri İbrahim Konar, mahremiyetin en çok ihlal edildiği alanın medya olduğunu söyleyerek medyada mahremiyetle ilgili yapılan hatalardan örnekler verdi.

Oturumun diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, mahremiyeti; ben olarak biz olmayı öğrenmenin en işlevsel yolu şeklinde tanımlayarak mahremiyeti koruma ve çözüm önerilerini içeren bir konuşmaya imza attı.

İkinci oturumun son konuşmacısı Yalova Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Küçükalkan ise “Unutulma Hakkı/Dijital Bellek” başlıklı sunumunda, belleğin kimliğimizin temeli olduğunu ifade ederek, hafızamıza yatırım yapmanın, kimliğimizi korumada en önemli unsurlardan olduğunu sözlerine ekledi.

Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yeter Şanlı, teorik ve kavramsal çerçevede, günümüz teknolojileriyle mahremiyetin değerlendirildiği programa destek olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkilileri, Düzce Valisi Selçuk Aslan, 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ile kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Programda davetli konuşmacılar ile Funny Şirketler Grubu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muhammed Agah Leblebici’ye plaketleri takdim edildi.

Program, eser yazar imzaları bölümüyle sona erdi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter : @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube : Düzce Postası


Editör: S. Kurt

26 Ara 2023 - 11:41 - Eğitim

Mahreç  Sibel Kurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.