Düzce Üniversitesi Ev Sahipliğinde 4. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Gerçekleştiriliyor

Tüm mühendislik alanlarında geçmiş deneyimlerin, yeni gelişmelerin ve araştırma sonuçlarının sunumu ve paylaşımı amacıyla düzenlenen 4. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu (INERS'22), Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılış programına; Düzce Valisi Cevdet Atay, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, dünyanın farklı ülkelerinden alanında uzman akademisyenler, araştırmacılar, mühendisler, bilim insanları ve öğrenciler katıldı.

“AMAÇ ÇALIŞMALARI BÜTÜNCÜL ELE ALMAK”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Etem Gürel, toplumun geleceğinin şekillenmesinde mühendislik bilimlerinin yadsınamaz bir yeri olduğunu belirterek mühendislik alanında disiplinlerarası çalışmanın önemi üzerinde durdu. Düzce Üniversitesi ev sahipliğindeki sempozyumun temel amacını, mühendislik alanında yer alan farklı çalışmaları bütüncül olarak ele almak şeklinde açıklayan Doç. Dr. Ali Etem Gürel, sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan üniversite, kurum ve sanayi kuruluşu gibi 65 farklı kuruma ve sponsor firmalara teşekkür etti.

“BİLGİ VE TEKNOLOJİNİN SANAYİYE AKTARILMASI KAZANÇ”

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Resul Kara, sempozyum ile 16 farklı mühendislik alanında 135 bilimsel çalışmayı, literatüre ve bilime kazandırılmasına aracılık ettikleri için büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Geleneksel mühendislik anlayışının değiştiğini dile getiren Prof. Dr. Resul Kara, bilgi ve teknolojinin sanayiye aktarılmasının kazanç olarak ortaya çıktığını sözlerine ekledi. Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak bölge sanayicileri ile iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Prof. Dr. Kara, verimli bir program dilekleriyle sözlerini sonlandırdı.

“NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇÖZÜM”

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sözlerine Düzce Üniversitesi’nin son yıllarda mühendislik alanında büyük ilerleme kaydettiğine dikkat çekerek başladı. Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2022’de mühendislik kategorisinde Düzce Üniversitesi’nin devlet üniversiteleri arasında birinci olduğunun altını çizen Rektör Çakar, sanayi gelirinde ise dünyada 90. sırada yer alma başarısı gösterdiklerini katılımcılarla paylaştı. Mühendislik alanlarını, disiplinlerarası çalışmalarla farklı yeterliliklerle yoğurmanın rekabet avantajı sağlayacağı tespitinde bulunan Prof. Dr. Çakar, nitelikli mezunlar kadar, milli bilinci yüksek mezunlar yetiştirmenin de önemine vurgu yaptı. Sanayi ortaklarıyla hayata geçirdikleri İstihdam Meleği projesinin, nitelikli iş gücü için önemli bir çözüm olduğunu dillendiren Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programa katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

“MODELLEME VE SİMÜLASYON ÖNEMLİ”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek ihtisaslaşma alanında Düzce Üniversitesi’nin ilk beş bölgesel kalkınma üniversitesi arasında yer aldığını ve başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti.

“Mühendislik Araştırmaları Çözümlerinde Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” konulu bir sunum gerçekleştiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, günümüzün karmaşık, değişken ve dinamik konularının çözümü için kapsayıcılığın ve birlikte geliştirmenin önemi üzerinde durdu. Geleceğin mühendislik araştırmalarında modelleme ve simülasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Mandal, Ar-Ge ve yenilik süreçlerindeki dönüşüm konusunda dikkat çekici tespitlerde bulundu. TÜBİTAK’ın yeni stratejik yaklaşımları olan salgın hastalıklar, iklim değişikliği ile mücadele ve uyum, net sıfır sera salım hedefleri, yeşil büyüme, insan odaklı teknoloji, sanayi 5.0 ve dijitalleşme konularında da stratejik değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Hasan Mandal, öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayarak sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasının sonrasında Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a hediye ve plaket takdim edildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde, FİBROBETON Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Maraşlı, “Üniversite Sanayi İşbirlikleri ve Düzce Üniversitesi-Fibrobeton Örneği” başlıklı bir konuşma gerçekleştirirken, INTECRO Şirketi CEO’su Ahmet Ali Şen ise “Robot Teknolojisi ve Akıllı Fabrikalar” başlıklı sunumuyla programa katkı sağladı.

4. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu’nun ilk günü, Düzce Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’ndeki farklı salonlarda gerçekleştirilen sunumların ardından sona erdi.


Editör: Ç. Diger
#

05 Mar 2022 - 11:53 - Eğitim

Mahreç  Çiğdem Diger


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.