Keşir : Kadınları korkutma siyasetini tarihe gömdük

Kadınları korkutarak ve kadınlar üzerinden bir korku politikası yayarak politika yapma dönemini tarihe gömdüklerini vurgulayan Keşir, “Hiçbir şeyle korkutamazsınız bu kadınları” diye konuştu.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçe görüşmelerinde partisi adına söz aldı.

Kadına dair sorunların çözümünün temelinde, kadının güçlendirilmesi olduğunu ve bunun en önemli adımının eğitimde fırsat eşitliği olduğunu kaydeden Keşir, kadına karşı şiddetle mücadelede de kararlı olduklarını vurguladı.

AK Parti’nin kadın ve aile politikaları konusunda kadim doğrulardan güç alan, yeni gerçekleri göz önünde bulunduran bir parti olduğunu vurgulayan Keşir, “Kadınları korkutma siyasetini biz tarihe gömdük. Kadınları korkutamazsınız… Bu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısıdır, AK Parti’nin başarısıdır” dedi.

“EN ÖNEMLİ FARKIMIZ ‘YA, YA DA’ MANTIĞIYLA YAKLAŞMAMIZ”

Keşir konuşmasında şunları kaydetti: “Öncelikle partimin kadın ve aile politikalarına bakışını buradan tekrar söylemek istiyorum. Biz kadim doğrulardan güç alırız, ama yeni gerçekleri de göz önünde bulundururuz. Bu konuda pek çok siyasi partiden en önemli farkımız ‘ya, ya da’ mantığıyla yaklaşmamamız. Bu ne demek, ya kadın politikaları, ya da aile politikaları. Bunlar birbirinin hasmı ya da rakibi değildir. Bunun altını bir çizelim. Bunu neden söylüyorum. Kadın politikalarını güçlendirdiğimizde aile politikalarını zayıflatmayız. Ya da aile politikalarını güçlendirdiğimizde kadın politikalarını zayıflatmayız. Çünkü biz AK Parti olarak ‘hem, hem de’ diyen bir partiyiz. Aksi olarak ‘ya, ya da’ dediğinizde dikotomik mantığın sığlığına mahkum olursunuz ve sadece tercih yaparak yol yürürsünüz. Bu da toplumu kucaklayan bir yaklaşım olmaz. Çünkü toplum, sokak, mahalle ‘hem, hem de’ yaklaşımıyladır. AK Parti’nin yaklaşımı pek çok konuda böyledir. Birçok siyasi partinin, özellikle muhalefet partilerinin bizim bu perspektifimizi anlamasını beklemiyorum.

“KADIN HAKLARI DİYE HAVANDA SU DÖVMESİNLER”

Kadına ait tüm sorunlar nedir? Şiddetle mücadele, iş yaşamına katılım, karar alma mekanizmasına katılım. Bütün bunların temelinde kadının güçlendirilmesi var. Peki, kadını nasıl güçlendirirsiniz? En temel politika eğitim politikalarıdır. 17 yaşımdan beri sivil toplumcuyum. Yaklaşık 40 yıldır sivil toplum ve kadın çalışmaları yapıyorum. Ama ne yazık ki dün kadınlar eğitim almasın diye kadınları korkutanlar, bugün geliyor AK Parti’yi kadın politikaları üzerinden eleştiriyorlar. Eğitemediğiniz kadını güçlendiremezsiniz. Size bir rakam vereyim. 2001 yılında kız çocuklarının üniversiteleşme oranı yüzde 13,5. Peki yüzde 13,5 eğitim verdiğiniz kadından nasıl kadın yoksulluğu ile mücadeleden bahsedeceksiniz? Nasıl iş gücü piyasasına katılımdan bahsedeceksiniz? Bugün yasaklar kalktı, kız çocuklarının eğitimde önündeki en önemli engeller kalktı. Bugün 207 üniversite var Türkiye’de. Günümüzde kız çocuklarının çağ oranı içinde okullaşma oranı yüzde 48,5 erkeklerin ise yüzde 40. Üniversitelerde kız ve erkek çocuklarının oranı 0,8 ile farklı. Sadece eğitim politikalarımız, kadın politikalarına nasıl yaklaştığımızın örneğidir. Kadın yoksulluğuyla mücadele içinde en önemli konu eğitimdir. Bakın bugün üniversite mezunu kadınların istihdam edilme oranı yüzde 67’nin üzerindedir. Onun için dün eğitime pranga vuranlar, eğitimin önünde kapıları kapatanlar, bugün hiç kadın hakları diye havanda su dövmesinler.

“MEDENİ KANUNDA EŞİTLİK İLKESİNİ BİZ GETİRDİK”

Gelelim kadına yönelik şiddetle mücadeleye. Biz bu konuda son derece kararlıyız. Bakın bu neden önemli? Anayasanın eşitlik ilkesini, ‘kadın-erkek eşittir’ ilkesini biz getirdik anayasaya. Bizim dönemimizde geldi. Medeni kanundaki eşitlik ilkesini de biz getirdik. Kadına yönelik şiddetle mücadeledeki en kapsamlı kanunu da biz çıkardık. Ben o kanunun yapım sürecinde kamuda görev alan biriyim. Bütün kanun yapım sürecinin tanığıyım. En köklü kanun AK Parti zamanında çıkmıştır. Bunu niye söylüyorum, kadına yönelik şiddet kanunda tanımlı değildi, AK Parti iktidarına kadar. Tanımı olmayan bir suç olamaz ceza kanununda. İçinizde hukukçular var. Suç tanımlanmadığında ceza veremezsiniz. AK Parti 2005 yılında çıkardığı köklü Türk Ceza Kanunu’yla kadına yönelik şiddeti suç olarak tanımladı. Bunu AK Parti yaptı. Cinsel saldırı fiili suç olarak tanımlı değildi Türk Ceza Kanunu’nda. Bunu da AK Parti yaptı. Tabi işinize gelmediği için bunları duymak istemeyebilirsiniz.”

“KÜRT KIZ ÇOCUKLARINI ARAÇSALLAŞTIRIYORSUNUZ”

Keşir, HEDEP sıralarından yükselen tepki üzerine sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt kadınlarının, Kürt kız çocuklarının ölümünü gerçekten dert ediyorsanız zorla silahlandırılmalarına da karşı olursunuz. 13-15 yaşındaki kız çocuklarının nasıl zorla silahlandırıldığı, nasıl zorla dağa kaçırıldığı, nasıl tecavüze uğrandığı, nasıl kandırıldığına dair pek çok örnek var. Ama bunları kınayamazsınız. Çünkü siz Kürt kız çocuklarını araçsallaştırıyorsunuz. Buna dair bir sürü örnek var. Mesela E.C. diyor ki ‘beni ilk defa götürdükleri yer Van’daki HDP binasıydı. Daha önce oraya hiç gitmemiştim. Orada konuştuğum iki kadın beni alarak bir başka adamın yanına götürdüler ve dağa çıkardılar.’ Başka bir kadın ise B.E. ‘örgüt gerçekten bir bataklık. Girince çıkamıyorsun. Vaatleri büyük, ama örgüt insanların ölümünden başka bir şey vaat etmiyor.’ Bunları diyenler hep kadın. Eğer Kürt kız çocuklarını şu kadar düşünüyor olsaydınız, bunlarla ilgili bugüne kadar bir tek cümleniz olurdu. Kadına şiddet sadece ev içinde olmuyor. Zorla çatışmaya sürüklenen kadınlar, zorla silahlandırılan kız çocukları… Oran ve sayı olarak en yüksek kadın ölümü, kadın cinayeti orada! Ama bunlar için ağzınızı açamazsınız, çünkü bunlar için talimat almıyorsunuz.”

“2002 SEÇİMLERİNE KADAR 0,1 PUAN BİLE ARTMADI”

1935’te ilk parlamentoda yüzde 4,1 olan kadın temsil oranının 2002 yılına kadar artmadığına dikkat çeken Keşir, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren kademeli olarak artış yaşandığını ve bugün yüzde 20’ye ulaştığını kaydetti. Keşir şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız Belediye Başkanı olduğunda birileri çıktı, kadınlar ile erkeklerin otobüslerini ayıracaklar denildi. Sonra 28 Şubat sürecinde kız çocuklarını ikna odalarında korkutmaya kalktılar. Ne yazık ki muhalefetin kadınları ve kadın üzerinden korkutma yaklaşımı var. Son seçimlerde de hatırlayın. Genç muhafazakar kadınları korkutmak üzerinden gitti. Bakın istihdam rakamları, eğitim rakamları, girişimcilik rakamları, İşkur rakamları ortada. Bütün bunlar varken kadınları korkutarak, kadınlar üzerinden bir korku politikası yayarak politika yapma dönemini biz tarihe gömdük. Hiçbir şeyle korkutamazsınız bu kadınları. Kadınlar korkmaz bir şekilde hem eğitim alıyorlar, hem çalışma hayatında yer alıyor, hem de karar alma mekanizmasında. Kadınların 1935’te seçme ve seçilme hakkı elde edişi bu ülkede önemli bir kazanımdır ve ilk parlamentoda 18 milletvekilliği ile kadın milletvekili oranı 4,1’dir. 2002 seçimlerine kadar 0,1 puan bile artmaz mı, artmadı. İlk defa 2002 seçimlerinde bu oran aşıldı ve her seçimde bu kademeli olarak artarak bugün yüzde 20 oldu. Görmek istemeseniz de, bu da AK Parti’nin başarısıdır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlarla siyaset yapma, yol yürüme gayretinin ve kararlılığının bir sonucudur.”

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter : @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube : Düzce Postası


Editör: K. İlhan

24 Kas 2023 - 15:30 - Siyaset

Mahreç  Kübra İlhan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.