İyi Parti'den soru yağmuru

Düzce İyi Parti Meclis Üyeleri, Belediye Meclisi’ne 7 soru önergesi sundu. Otopark paralarının akıbeti ve şehir mezarlığında kesilen ağaçların metreküpü sorulurken, hava kirliliği ile mücadele için Ağa, Çay Çamköy mahallelerinde kentsel dönüşüm önerisi de sunuldu.

Ocak ayının ilk oturumunda, İYİ Parti Düzce teşkilatları adına sunulan ilk soru önergesi; 2010 yılından itibaren inşaat ruhsatları ile birlikte toplanan otopark paraları ile alakalı oldu. İYİ Parti Belediye Meclis Grubu önergesinde, yasada belirtilen ve ayrı bir hesapta toplanıp sadece otopark yapımı için kullanılması gereken bu harçların akıbetini soruldu. “11 senedir toplanan bu meblağ bir gerçek iken Cedidiye meydanına yapılması planlanan otopark ile alakalı olarak neden banka kredisi kullanılmaktadır” denilerek, hem bugüne kadar toplanan meblağ tutarı, hem de Düzce’ye katlı otopark yapılmasının planlanıp planlanmadığı sorgulandı.

Akabinde Düzce Merkez Şehir Mezarlığında kesildiği basına yansıyan ağaçlar ile ilgili soru önergesi veren İYİ Parti Meclis Üyeleri, kesilen ağaçların metreküpünü, yapılan üretimlerin hangi amaca hizmet ettiği, ne kadar tahsilat yapıldığını ve son olarak da tomrukların nerede işlem görüp, bunun hangi kıstasa göre belirlendiğine ilişkin soru önergesi verildi.

Ayrıca şehrin hava kirliliğine de değinen İYİ Parti Meclis Üyeleri, doğalgaz abone sayısının arttırılması adına Ağa, Çay Mahalleleri ve Çamköy’de yapıların kentsel dönüşüme tabi tutulmasını önerdiler. Partililer, özüne uygun bir şekilde yalıtımlı bir yapı stokuna erişmenin kentin hava kirliliğini çözmede çok etkin olacağını ifade ettiler.

Gençlerin ve özellikle de üniversite gençliğinin ulaşım problemini de dile getiren İyi Parti Meclis Üyeleri, abonman kart olarak ifade edilen Genç Kart 81’in üst sınırının Sosyal Güvenlik Kurumunda da görüldüğü üzere 25 yaşına çıkartılmasının gerektiğini ve Genç 81 Kartın, Beçi Kooperatif araç sahiplerini de mağdur etmeden, Beçi Kooperatifi araçlarında da kullanılmasının sağlanmasını önerdi.

Ayrıca otobüslerde tek kullanımlık bilet konusunu da gündeme getiren İyi parti Belediye Meclis Üyeleri, Tek kullanımlık bilet tanımında ifade edilen müdürlüğün, Belediyemizde ulaşım müdürlüğü kapatıldığı için hangi müdürlüğü ifade ettiğini sorarak 24 saat kullanım hakkı olan bu biletler ile alakalı 24 saat içerinde kullanılmaması halinde iptaline, yetki belediye meclisinde olmasına rağmen, kim karar vermiş bu biletlerle alakalı oluşan mağduriyetlerin nasıl giderilmesi planlanmıştır diye sordu.

MUNCURLU PARK GÖLETİ DE SORDULAR

Bunun dışında Belediye’nin gündeminde olan Mucurlu Park ile alakalı soru önergesi veren İyi Parti Meclis üyeleri, “Düzce Belediyesi, Düzce Orman İşletmesi’nden kiraladığı Muncurlu Park Göletin içeride müstecir varken nasıl kiralamıştır? 2021 Şubat ayında kiralaması yapılan yere dekontu da ibraz edildiği üzere 15/04/2021 tarihinde neden kira yatırılmıştı? İbraz edilen dekontta da yazdığı üzere yatırılan kira neden tahsilat ve emanet hesabına alınmıştır? Şubat 2021’de kiralandığı ifade edilip Nisan 2021’de kira ödemesi yapılan bu yerde müstecir neden Eylül 2021’de bu alanı terk etmiştir? Kiralanan bu alanla ilgili Düzce Belediyesi ne zaman hizmet vermeye başlayacaktır?” sorularını yönelttiler. Soruların cevaplarının 30 gün içerisinde verilmesini talep eden İYİ Partililer, aksi halde yargı yoluna başvurulmasının kamunun haklarını koruma adına elzem olduğunu ifade ettiler.

Son olarak Eski sanayi çarşısında yapılacak kentsel dönüşüm projesi kapsamında yer sahipleri ile yüklenici firma arasında imzalar atılmaya başlandığını ifade eden İYİ Parti Belediye Meclis Üyeleri, bu konu ile alakalı olarak Düzce Belediyesi resmi web sayfasında “Belediyeden hissedarlara büyük jest” başlıklı haberde yer alan “Düzce Belediyesi’nin kamusal haklardan vazgeçtiği” cümlesine atıf yapılarak, “Düzce Belediyesi’nin Düzce halkının kamusal haklarından vazgeçme yetkisi var mıdır? Bu konu belediyenin hangi kurulunda görüşülerek kamunun haklarından vaz geçilmesine karar verilmiştir? Düzce Belediyesinin vazgeçtiği kamusal haklar nelerdir? Vazgeçilen kamusal hakların ekonomik karşılığı tahminen ne kadardır” soruları yöneltildi ve konuya açıklık getirilmesi talep edildi.

Verilen soru önergelerine ısrarla ve aylarca cevap alamadıklarını ifade eden meclis üyeleri, Belediye yetkililerinden de bu konularda hassasiyet ve anlayış rica ettiklerini belirtmişlerdir.


Editör: M. Çatana
#

04 Oca 2022 - 16:16 - Siyaset

Mahreç  Melike Çatana


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.