İYİ Parti'nin iddialarına yanıt verdi

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı ve AK Parti Düzce Belediyesi Grup Başkan Vekili Hasan Günden, İYİ Partili Meclis Üyesi Erdoğan Kefeli'nin Düzce Belediyesi Denetim komisyonu raporu üzerine yaptığı çalışmalara atıfta bulunarak, ortaya attığı iddialara yanıt verdi.

Kefeli'ye siyasi şov yaptığı eleştirisinde bulunan Günden, açıklamasında şunları kaydetti:

"İyi Parti Düzce Belediye Meclis üyesi Sayın Erdoğan Kefeli birkaç gündür Düzce Belediyesi Denetim komisyonu raporu üzerine yaptığı çalışmalara atıfta bulunarak, kamuoyunu yanıltıcı iddialarda bulunmaktadır.

"SALGIN DÖNEMİNDE KİRA ALINMADI"

Bu yanıltıcı iddialarının birinde Belediyemizin yaklaşık 19 Milyon TL devreden kira alacağı olduğunu söylemektedir. Ama kira alacağının yaklaşık 17 Milyon Lirasının tüm Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını dolayısıyla kapalılık ve sokağa çıkma yasaklarıyla geçen 2019-2020 yılından devreden alacaklar olduğunu söylememektedir. Hepimiz yaşadık ve biliyoruz ki 2020 yılının neredeyse tamamında 2021 yılının da Temmuz ayı başına kadar kısıtlılık sürecinde esnafımız da şirket işletmelerimiz de çalışamamış, işletmelerini açamamışlardır. Belediyemiz bu sıkıntılı süreçte; belediye şirketlerimiz de dâhil 100’e yakın kiracımızın ve esnafımızın yanında olmuş, kirasını ödeyemeyenler için bırakın icra yoluyla kira istemeyi, belediyemizin esnafımıza olan tüm borcunu tek seferde kapatmıştır. Belediyemiz daha önce olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın yanında olmaya devam edecektir.

Esas işin ilginç tarafı da aynı İyi Parti, 2021 yılının Ocak ayında meclisimize, “Pandemi sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayan otogar esnafına yetkisi daha önceki meclis toplantısında verilen paralelde kira almayarak ötelemesi veya indirimi yapılacak mıdır?” soru önergesi vermesine karşın şimdi otogar esnafımızın da içinde bulunduğu müstecirlerden kiralarını neden almıyorsunuz sorusunu yöneltmektedir.

Yani o gün ‘ertelemeyecek misiniz, indirim yapmayacak mısınız’ diyen İyi Parti bugün de neden almadınız diye tenkit etmektedir. Bu açıkça siyasi şovdan başka bir şey değildir. Düzce Belediyesi olarak bizler her zaman bu tür siyaset anlayışından uzak durduk, uzak duracağız.

Konunun özeti, Belediyemizin müstecirlerden alacağı bellidir, tahakkuklar yapılmıştır, gecikme faizi bellidir. Belediyemiz şirketlerinden de kira alacaklarımızın tahakkukları yapılmış, muhasebeleştirilmiş, kayıtlara geçmiş, alacak hanemize yazılmıştır. Tüm belediyelerde olduğu gibi Belediyemiz de kendi şirketlerinden her zaman karşılıklı mahsuplaşma yoluyla bu alacakları tahsil etmiştir, edecektir.

"ASFALT PLENTİ BELTAŞ AŞ’YE AİTTİR"

Sayın Erdoğan Kefeli’nin diğer bir yanıltıcı iddiası ise Düzce Beltaş AŞ’ye kiraladığımız Asfalt şantiyesi ile ilgilidir. Belediyemiz asfalt şantiyesinde bulunan bina, alan ve iş makinelerini bölgemizin ekonomik olarak kalkınmasında önemli yer sahibi olan belediyemiz şirketi Beltaş A.Ş.’ye 2886 sayılı devlet ihale kanunu esaslarına göre kiralamış, sözleşme gereği de alt yüklenici kullanma izni verilmiştir. İhale edilen alanın kira bedellerinin aylık olarak tahakkukları yapılmış, muhasebe kayıtlarına geçmiştir. Kiraya verilen alandaki iddiaya konu olan asfalt plenti ise Beltaş A.Ş.’ye aittir. Yani Asfalt plenti belediyemizin değil Beltaş AŞ’nin kendi malıdır. Belediye olarak Beltaş AŞ’ye ait asfalt plentinden kira tahakkuk etmemiz söz konusu değildir. Beltaş A.Ş’nin asfalt plentinin olduğu bina ve alanları bir alt yükleniciye kullanma izni vermesi sözleşmeden doğan yasal hakkıdır. Bir marifetmiş gibi Belediyemize ait olmayan, belediyemizin kiralamadığı, şirketin kendi malı olan bir yapıdan ‘neden kira almıyorsunuz’ demek ticari anlayıştan yoksun, gerçeklikten uzak, yanıltıcı ve kötü niyetlidir.

"YASAL ISLEMLER ÇOKTAN BAŞLATILDI"

Bir diğer yanıltıcı iddia; akıllı bisikletler, akıllı scooterlar ve mobil büfeler ile ilgilidir. Vatandaşlarımızın hem spor yapması hem de şehir içi trafiğin azaltılması amacıyla projelendirilen ve ihalesi yapılan akıllı bisikletler, akıllı scooterlar ve mobil büfe ile sağlıklı yaşam ve sosyalleşme alanlarından 2021 yılında iddia edildiği gibi 7 değil 3 adeti faaliyete geçerek Düzcelilere hizmet vermektedir. 2021 yılı için cirodan pay üzerinden tahakkuk yapılmış, ödeme emri ile ilgili yasal işlemler çoktan başlatılmıştır. Merak etmeyiniz, milletimizin hakkı olan tek bir kuruşu bile ne heba ederiz ne de kimsede bırakırız.

"TAMAMEN GERÇEKTEN UZAK"

Sayın Kefeli’nin, Belediye’ye ait Melen Su Park içinde bulunan Düğün Salonu ve stantlar ile Millet Bahçesindeki kıraathane ve büfelerin elektrik sayaçlarının belediyeye ait olması nedeniyle ödemelerin belediye tarafından yapılmakta ancak tahsilâtları kiracılarından tahsil edilemediği iddiası da tamamen gerçekten uzak ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte hatta kötü bir iftiradır. Belediyemiz iddiada yer alan alanlar için tüketilen elektrik bedelleri ile ilgili her ay tüketim hesaplarını yaparak Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne tahakkuklarını yaptırmıştır. Tahakkuklarla ilgili resmi kayıt ve belgeler Mali Hizmetler Müdürlüğü’müzde mevcuttur.

"ARAÇ KİRALAMA ÇOK DAHA TASARRUFLU"

Sayın Kefeli’nin bir diğer iddiası da özetle ‘‘araç kiralamak maliyetlidir, araç kirasına ödenen para ile araç satın alınsın’’ dır. Bu iddiada tamamen ticari anlayıştan, en basiti ile hesap kitap bilmekten uzak bir iddiadır. Belediyemiz 2021 yılı için 121 araç kiralamış bu araçların 38 i binek otomobil geri kalan 83 adedi minibüs, kamyonet, pick-up, panel van, kamyon, damperli kamyon, süpürge aracı, çöp kamyonu, cenaze nakil aracı, arazöz, sepetli araç, ekskavatör, yükleyici ve mini ekskavatördür. Belediyeler, kamu kurumları, birçok özel sektör firmaları araç ihtiyaçlarını daha makul olduğu için kiralama yoluyla giderirler. Her araç sahibinin de bildiği gibi araç giderleri sadece şoför ve yakıttan ibaret değildir. Arıza, tamir, yılda en az 3 periyodik bakım, yedek parça, onarım, yazlık-kışlık lastik, muayene, kasko, her türlü sigorta gideri, HGS’nin belli bir kısmı vs. bu bedelin içindedir. Tüm bu giderler ile birlikte bakıldığında belediyelerin araç kiralamaları çok daha tasarruflu bir yöntemdir.

Örneğin 2021 yılında, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO, ASKİ ve iştirakler için 1252 adet araç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1851 araç, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Beltur ve İmar AŞ tarafından kullanılmak üzere 750 adet araç kiralaması yapmıştır. Şimdi CHP yönetimindeki İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ve şirketleri araç alamayacak kadar mali yönden kötü durumda mıdır? Sayın Erdoğan Kefeli kadar hesap kitap bilmiyorlar mıdır da bu kadar aracı satın almak yerine kiralama yöntemini seçmişlerdir? Yoksa doğru ve tasarruflu olan yöntem budur da o yüzden mi araç ihtiyaçlarını kiralama yöntemi ile gidermişlerdir? Örnekler tüm belediyeler için de aynıdır. Belediyemiz de diğer tüm belediyeler gibi araç ihtiyacının bir kısmını kiralama yöntemi ile gidermiştir ve bu kiralamalar toplamda kiralanan aracın %2 kasko değerini aşmayacak şekilde yasalara uygun şekilde yapılmıştır.

"KAMU İHALE KANUNU’NA UYGUN YAPILDI"

Bir diğer iddia, belediyemizin logo - amblem tasarım ve tanıtımı hizmet alımı ile ilgilidir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun Temel İlkeler başlıklı 5 inci maddesinde, aralarında bağlantı bulunmayan alımların bir arada yapılmamasını, ayrı ayrı alım şeklinde yapılmasını istemektedir. Satın alma mevzuatı açısından önemli olan alım konusunun hangi ihale yöntemi ile yapılması gerektiğidir. Her bir alım kendi başına değerlendirilmelidir. Söz konusu logo-amblem tasarım ve tanıtım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na uygun yapılmıştır.

"DÜZCE AŞKI İLE HAREKET EDEN KİŞİLER"

Özetle; Sayın Erdoğan Kefeli’nin siyasi ahlaktan uzak iddiaları ve açıklamaları; yalan yanlış, saptırıcı ifadeler içermektedir.

Belediye şirketlerimiz Düzce’mize, Düzce halkımıza hizmet etme yarışı içindedir. Şirketlerimizin idari kadroları ve yönetim kurulları, Düzce aşkı ile hareket eden, vatanına ve milletine faydalı olma yolunda elini taşın altına koyan birbirinden değerli kişilerden oluşmaktadır. 2020 ve 2021 yıllarında dünyada ve ülkemizde etkili olan Covid-19 salgını süresince her vatandaşımızın, her esnafımızın etkilendiği gibi şirketlerimiz de etkilenmiştir. Şirketlerimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da halkımızın ihtiyaçları için ‘asgari gelir-azami hizmet’ prensibi doğrultusunda çalışmalarına en iyi şekilde devam edecektir.

"İSRAFA MÜSADE ETMEYİZ"

Halkımız AK Parti’ye güvenmiş, AK kadrolara itimat etmiş ve yerel seçimlerde tercihini inandığı, güvendiği Ak Parti’den yana kullanmış ve belediye yönetimini Ak Kadrolara emanet etmiştir. Merak etmeyiniz, müsterih olunuz. Milletimizin tek bir kuruşunun bile hesabını sorar, israf edilmesine müsaade etmez. Emanetiniz emin ellerdedir."


Editör: Ç. Diger
#

12 Nis 2022 - 20:52 - Siyaset

Mahreç  Çiğdem Diger


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.