DSİ’den Düzce’ye 5 Milyarlık yatırım

DSİ Genel Müdürü Akif Balta, son 21 yıldaki Düzce yatırımlarını açıkladı. Düzce’ye 4 Milyar 986 Milyon TL değerinde 40 tesis inşa ettiklerini kaydeden Balta “Düzceliler için üretmeye devam edeceğiz” dedi.

DSİ’den Düzce’ye 5 Milyarlık yatırım
Video için play'e tıklayın

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanarak hizmete sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, HES’ler, parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren DSİ, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ)  Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız.

 

18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir.

Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir.Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.
Düzce’de, 5,05 Milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Düzce’ye yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Balta, “Son 21 yılda Düzce’de inşa ettiğimiz 1 adet içmesuyu tesisi ile Akçakoca ilçesine yıllık 5,05 Milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Şu anda 1 adet içmesuyu tesisi yapım çalışmaları devam ediyor. Bu tesisin tamamlanması ile Düzce Şehir Merkezi yıllık 27,05 milyon m³ içmesuyu verilecektir.” dedi.

Düzce’ye, 26 bin m³ günlük arıtma kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi kazandırdıklarını kaydeden Balta “Son 21 yılda Düzce’de inşa ettiğimiz 26.000 m³ günlük arıtma kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi ile Akçakoca ilçesinin içme ve kullanma sularının arıtılması sağlanmaktadır” diye konuştu.

Düzce’mize 1 Baraj Kazandırdık

Düzce’de son 21 yılda; 40 adet Tesis ile 4 Milyar 986 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan Mehmet Akif Balta, “Düzce’de son 21 yılda 1 baraj inşa ettik ve böylece 1,86 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık” şeklinde  açıklama yaptı.

1 Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Balta barajın tamamlanmasıyla, 4 bin 110 dekar tarımsal araziyi sulama suyuna kavuşturmayı hedeflediklerini vurgulayarak “Düzce’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz.

Şu anda 1 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajın tamamlanması ile 4 bin 110 dekar tarımsal araziyi sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz. Taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 31 adet taşkın koruma tesisi ile Düzce şehir merkezi, 68 adet yerleşim yeri ve 38 bin 800 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır.

15 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Düzce Türkiye’nin Enerjisine Güç Oldu

Düzce’de son 21 yılda 6 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 260 milyon kWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Balta “Kurulu gücü 79,92 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 750 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 7 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 83 333 hanenin yıllık enerji ihtiyacını Düzce’de kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Mehmet Akif Balta “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Düzcelilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

05 Nis 2024 - 11:08 - Çevre

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.