Bir Şampiyonluk Hikayesi: Beyköy Belediyespor

2023-2024 Süper Amatör Ligi’ni namağlup lider tamamlayarak Şampiyonluk kupasını kaldıran Beyköy Belediyespor’un teknik ekibinde yer alan Teknik Sorumlu Çağlar Kul ve Antrenör İsmail Bektaş, Düzce Postası’na konuk olarak muhabirimiz Ahmet Çelik’in sorularını yanıtladı.

Bir Şampiyonluk Hikayesi: Beyköy Belediyespor
Bir Şampiyonluk Hikayesi: Beyköy Belediyespor
Haber albümü için resme tıklayın

2023-2024 Süper Amatör Ligi’ni namağlup lider tamamlayan Beyköy Belediyespor, Şampiyonluk kupasını kaldırarak, bir üst lige çıkmaya hak kazandı.

Sezonu 25 galibiyet, 1 beraberlikle tamamlayan Beyköy Belediyespor, çıktığı müsabakalarda 101 kez fileleri havalandırırken, kalesinde sadece 13 gol gördü.

Bölgesel Amatör Lig’de uzun yıllar mücadele ederek birçok kez 3.Lig’in kapısından dönen Beyköy Belediyespor, 2023-2024 Süper Amatör Ligi’ni lider tamamlayarak, geleneği sürdürdü.

Beyköy Belediyespor’da gösterdikleri performans ile başarılı bir sezon geçiren Teknik Sorumlu Çağlar Kul ve Antrenör İsmail Bektaş Düzce Postası’na konuk oldu.

Beyköy Belediyespor’a hem futbolcu hem de antrenör olarak emek vererek ciddi başarılara imza atan iki isim, Düzce Postası Muhabiri Ahmet Çelik’in sorularını yanıtladı.

İlk olarak muhabirimiz Ahmet Çelik’in “Futbolcu olmak mı yoksa antrenör olmak mı daha zor?” sorusunu yanıtlayan iki teknik adam, tercihini antrenörlükten yana kullandı.

Futbolculuğun bireysel anlamda kendine bakmakla ilgili olduğunu dile getiren Beyköy Belediyespor Teknik Sorumlusu Çağlar Kul şu ifadeleri kullandı:

‘’Futbolculuk bireysel anlamda kendine bakmakla, kendini geliştirmeyle alakalı bir spor. Kendine iyi bakarsan elinden geleni yapıyor, gayretinle iyi oynamaya çalışıyorsun. Tabi takım oyunu aynı zamanda ama kişisel bir mevzu aslında. Ama antrenörlük çok farklı bir şey. Yani oradaki 25 oyuncu grubu diye tabir ediliyor ama herkesle ilgilenmek zorunda kalıyorsun. Herkesin sıkıntısı, senin sıkıntın oluyor ve bu da tabi ki çok çok zor bir şey. Önceden söylüyorlardı işin antrenörlük boyutu daha zor diye ama inanmıyordum.’’

Beyköy Belediyespor Antrenörü İsmail Bektaş’ta Kul’u destekleyerek;

“Aynen hocam. Ben de katılıyorum Çağlar Hocama, bizim hocamız vardı söylerdi ‘antrenör olunca anlarsınız ne gibi zorluklar olduğunu’. Gerçekten hocamla bunu konuşuyoruz hep antrenörlük çok zor, futbolculuk bana göre daha kolay. Geliyorsun işini yapıyorsun.” ifadelerini kullandı.

Hem futbolculuk hem de antrenörlük kariyerlerinde birçok başarıya imza atan 2 isim, akıllarında en iz bırakan sezon için ise 2011-12 sezonu olduğunu dile getirdi.

Bektaş ve Kul o sezonu şöyle anlattı;

Antrenör Bektaş, ‘BAL Ligi’ne çıkacaktık 2011-12’de. Üçüncü lige çıksaydık bizim için çok iyi olacaktı. Maalesef Derince’ye finalde kaybettik. Orada bir hüzün yaşadık. Ben çok üzülmüştüm o zaman. Hocam da bilir.’’

Teknik Sorumlu Kul, ‘’Çok iyi çok güzel bir duygu aslında ama tam taçlandıramadığın zaman da çok da geri getirdi. Yani futboldan soğumuş gibi oluyorsun. Çünkü bir hedef var, tırmanıyorsun, tırmanıyorsun tam oradan aşağıya düşüyorsun gibi bir şey olduk yani.’’

Oyuncu seçimi yaparken ikili ilişkilerin önemine vurgu yapan ikili, kadroyu planlarken en çok nelere dikkat ettiklerinden şöyle bahsetti;

Antrenör Bektaş, ‘’Hocamla istişare yapıyoruz, fikir alışverişi yapıyoruz. Bizim öncelikli şeyimiz futbolcu istediği kadar yetenekli olsun ama biz önce insan olmasına kaliteli, ahlaklı, ortamı bozan oyuncudan uzak durmaya çalışıyoruz. İstediği kadar yetenekli olsun ortamı eğer bozuyorsa uzak duruyoruz, almıyoruz.”

Teknik Sorumlu Kul: ‘’Çok fazla kriter var da onunla ilgili oyuncunun kalitesi, ortam uyum sağlaması yani çalışma iştahı kendine bakıp bakmaması. Bunlar bir sürü etken aslında da en önemlisi o takım olabilme yolundaki beraber hareket edebilme, ortamı bozmayacak arzda birbiriyle anlaşabilen bir grubu yakalamaya çalışıyoruz. En iyi şekilde de yakaladık aslına bakarsanız. Bu sene çok güzel bir sezon oldu o anlamda da. Belki de başarıyı getiren en büyük etkenlerden bir tanesi de oydu.’’

Bir Şampiyonluk Hikayesi: Beyköy Belediyespor

Her oyuncunun her hocayla ya da kulüple çalışmayacağını vurgulayan Teknik Sorumlu Çağlar Kul, oyuncularında kendi çapında elemeler yaptığına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Bizim açıkçası İsmail Hocamla en büyük özelliğimiz, bizi tanıyanlar spor camiasından bilenler, hepsi bu konunda istişare yaparız hemen hemen herkes hemfikirdir bunda. Biz oyuncuyla çok iyi, çok fazla diyalog kuruyoruz, çok fazla içli dışlı oluyoruz. Dezavantajı veriyor mu, veriyor. Ama başarıya gitmek için bunu göz ardı edebiliyoruz kendi açımızdan. Bazen suistimal ediliyor, o oyuncunun kimyasında biraz oluyor aslında. Ama oyuncunun nabzını iyi biliyoruz, onunla nasıl konuşmamız gerektiğini veya nerede nasıl konuşacağımızı şeklinde ayırt etmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da başarıya etki ediyor yani oyuncuyla birbirimizi sahiplenmemiz biz de oyuncu gibi onları sahipleniyoruz onlar da bize o saygı sevgi çerçevesinde yakınlaşıyorlar.”

Kadroyu kurarken genelde aynı düşünceye sahip olduklarını ifade eden Antrenör İsmail Bektaş tercihlerle ilgili son kararın Çağlar Kul’a ait olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Fikir ayrılıklarına düşmüyoruz, aynı düşünceye sahip oluyoruz genelde. Hocam takımı kurarken her zaman bizim fikrimizi alır, sorar danışır bize. Biz de ortak yol buluruz. En son kararı yine hocamıza bırakırız o nasıl karar verirse ona saygı duyarız.”

Gelişmek için danışmanın en önemli durum olduğunu söyleyen Teknik Sorumlu Çağlar Kul ise şöyle konuştu;

‘’Her şeyi bilmekten ziyade gelişmek için danışmak da gerekiyor. Benim eksiklerim oluyor, İsmail Hoca yardımcı oluyor. Bazen oraya bakarken burayı görmek daha zor oluyor. Zaten ekip, beraber çalışmanın da özelliği bu. Onun görmediğini bazen ben düzeltmeye çalışıyorum o da beni düzeltiyor. Şu ana kadar elimizden geleni yaptık daha ilerisi nasip olur mu onu bilmiyorum. Nasıl daha fazla gelişiriz ona bakacağız.”

Muhabirimizin “Beyköy Belediyespor’u yeni sezonda ne bekliyor?” sorusu üzerine bilgi veren iki teknik adam şöyle konuştu;

Teknik Sorumlu Çağlar Kul;

“Şu an ki gözlem olarak, seçimler oluyor idareler değişiyor, idareciler değişiyor. Nasıl bir yönetim oluşturacaklarını, lig yeni bittiği için görüşme şansımız olmadı. Ama şu bir gerçek ki; yukarıdaki şartlarla Süper Amatör Ligi çok farklı. Hem mali anlamda hem de oyuncu profili anlamında da maddiyat ve zorluklar artıyor. Oyuncu kalitesi değişiyor, biz aslında daha önceki dönemlerde Düzce genelinden oyuncuları tercih ettik. Eğer bize bu imkân tekrar gelirse yine aynı şekilde yapmak isteyeceğiz. Tabi ki o günün şartları, şu an da konuşmak zor olacak. Yani idareci anlamda ne talep edecekler onları görmemiz gerekiyor bunun için.”
‘’ Sürpriz transfer yok şu an. Çünkü talebin ne olacağına göre oyuncu profili seçeceğiz. Ama şu bir gerçek biz kendi elimizdeki oyuncuları hep kazandık, yine kazanmak istiyoruz. Oyuncu kendini kazanmak istediği sürece biz de onu kazanmak istiyoruz. Oyuncu kendini şu an da ispatladı, gayet başarılı da oldular. Mümkün olduğunca onları değerlendirmek isteyeceğiz. Tabi ki yanlarına oyuncu takviyesi illaki olacaktır. O da günü geldiği zaman bakacağız ona.”
“Oyuncunun çalışma şartları şu an da Süper Amatör’de oynayan oyuncular daha çok çalışan ve öğrenci grubu. Antrenman planlamasını yapamıyorsun, öğrenci okula gidiyor. Yani öğrenciye göre futbolcuya göre biz planlama yapıyoruz. Ama Bal Ligi seviyesindeki oyuncunun en azından sadece o işi yapması gerekiyor ki ona göre planlama yapsın, kendini ona göre ayarlasın. Şu an elimizdeki oyuncuların çoğu bu planlamanın dışında Süper Amatör Ligi’ne göre planda. Kendini ya ona göre hazırlaması gerekiyor ya da ona uymuyorsa da farklı oyuncu gruplarına yönelmek zorunda kalıyoruz. O da arada farklı bir lig var yani arada farklı bir boyut var. Onun için biraz zor yani oyuncu grubunun antrenmana uyması gerekiyor yani siz oyuncuya göre hareket edemiyorsunuz orada.’’

Antrenör İsmail Beştaş ise mevcut takımlar BAL Ligi’nde mücadele etmenin zor olacağını vurgulayarak, “Bal Ligi farklı bir lig gerçekten, 3. Lig seviyesinde bir lig, yani süper amatörle bana sorarsan Bal Ligi arasında dağlar kadar fark var.” dedi.

Öte yandan Beyköy Belediyespor Teknik Sorumlusu Çağlar Kul, Antrenör İsmail Bektaş ve Takım Kaptanı Kazım Çolak ekibimiz ile "Soru-Cevap" yaptı.  

11 May 2024 - 14:02 Düzce/ Düzce- Spor

Mahreç  Enes Güneş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.