• 18.04.2022 11:25

GEÇEN hafta istihdamın artmasına yönelik teşviklerin azaltılacağını ve zorlaştırılmaya devam edileceğini söylemiştik. İşbaşı eğitim teşvikinden yararlanmanın daha zor olacağı çıkan yönetmelik ile kanunlaşmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız yeni işbaşı eğitim programı müjdesi verdi bu hafta.

Bu müjdeye göre ilave istihdama 3 aydan 6 aya ücret ve primlerin ödeneceğini duyurdu. Yalnız yıllardır var olan işbaşı eğitim teşviki yeni değil eski bir uygulama. Yenilenen yönetmelik. Üstelik tüm ücretler ödenmiyor. Maksimum asgari ücrete kadar ödeme yapılıyor. Ödeme yapılırken de eğer hastalanırsanız raporlu günleriniz için de bir ücret alamıyorsunuz. Bir müjde de resmi tatiller için. Resmi tatillerde ödeme alamıyorsunuz. Yani devletin resmi kurumu bu süreçte size asgari ücretin altında bir ücret ödeyebiliyor.

Çalışanlar için daha da güzel olan ise emeklilik primleri de ödenmiyor. En güzel müjde ise şu; eğer hem çalışıyor hem okuyorsanız yüzde 25 daha da az alıyorsunuz. Yani okuyanı cezalandıran bir sistem var. Yani bir yandan çalışıyor, diğer yandan eğitimsiz kalmayım diyorsanız yüzde 25 daha da az alacaksınız. 

Tabi ki küçük esnafa ve zanaatkara müjdelerin en güzeli! Artık 5 SGK’lı çalışanınız yoksa bu destekten yararlanamayacaksınız. Bakın hiç uğraşmanıza gerek kalmadı artık. Öyle başvuruydu, onaydı, kamu kurumuna git geldi, memurla uğraşmaktı derdiniz kalmadı! Böylelikle yeni yetiştirilecek çalışanlarla da uğraşmaya gerek kalmadı. Hem küçük esnaf ve zanaatkarların böyle desteklere ihtiyacı var mı ki? İhtiyaç sahibi büyük firmalar daha da çok yararlanmalı daha çok kazanmalı. Bu şekilde küçük esnafa ihtiyaç kalmasın. Küçük esnaf dükkanı kapatsın, yorulmasın.

Peki, dağıtılan bu destek fonu için küçük esnaf ve zanaatkardan kesinti yapılmaya devam edecek mi? Tabi ki edecek. Biz olmasak büyükler ne yapar. Düşünsenize bu büyük firmalar daha az kar ederse ne olur! Ya kendilerine yat alamazlarsa, uçak alamazlarsa, lüks araba alamazlarsa. Biraz düşünceli olmamız lazım. Empati kurmamız gerekir!

Hem bu büyük firmalar yatırım teşvik belgesi zaten almış ve primlerini devlet ödese bile yararlanacak mı? Tabi ki yararlanacak. Sonuçta her şey onlar için.

Mübarek Ramazan ayında küçük esnaf ve zanaatkarlar için bu müjdeler yeterli değil tabi. Bir de şöyle birkaç tane zam müjdesi gelirse tam bayram hazırlığı olur!

Bu ramazan ayında böyle müjdelerle ancak oruç tutulur. Hayırlı ramazanlar.