Hakan UZUN
Hakan UZUN

Gazete: Düzce Postası

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konut sahibi olmak hayaldi gerçek oldu!

  • 23.05.2022 09:43

Betonlaşma desteklerine bir yenisi daha eklendi. Hayatını beton elde etmek için harcamak zorunda kalanlara kredi desteği paketi açıklandı. Açıklanır açıklanmaz da fiyatlar arttı.

Bu nasıl destektir ki son zamanlarda yaşanan gelişmelere uygun ilerliyor. Destek açıklanıyor ama altyapısı yok. Bankadaki memurun haberi yok. Yazısı yok. İşlem yapamıyor.

Daha önce müjde olarak verilen ilave istihdam kredisinde olduğu gibi sayın cumhurbaşkanımız müjde veriyor. Tüm altyapısı hazırlansa, ilgili kurumlara bilgi verilse ekranları açılsa ondan sonra müjde verilse daha iyi olmaz mıydı?

Fakat kurumlar ısrarla bilgilerinin olmadığını, ekranlarının açılmadığını söylüyor. Peki, bu durum kime yarıyor? Kredi kampanyası açıklandığında ne olduğuna bakalım hep beraber.

Konut fiyatları arttı. Neden arttı? Ekonominin temel kurallarından biri talep artarsa fiyat artar. Talebin artacağını en kötü ekonomi bilgisine sahip müteahhit bile bildiği için fiyatlarını güncelledi! Zam yapmadı! Güncelledi! Böylelikle 1milyonluk ev ortalama 1,3 milyon TL oldu. Geri ödemesi 120 ay boyunca 18.500 TL. Dar gelirliler için ne güzel fırsat değil mi?

Zaten Türkiye’de ev sahibi olamayanların çoğu aylık 37.000 TL kazanıyor! Maaşının yarısını rahat rahat 10 yıl boyunca krediye verir! Bu sene zaten müjdelere doyamadık. Hükümetimizin muhteşem ekonomi adımları ülkeyi ne güzel hale getirdi. Peki, şimdi bu durumda ne olacak? Binlerce konutu olan zenginler daha pahalıya elindeki konutları satacak. Daha da zenginleşecek. Sonra bu paralarla yeni konutlar yapacak. Onları daha da pahalıya satacak.

Yani kime yaramış oluyor bu destek bir düşünün bakalım. Anlamadığım şu, bu destekler ülkemizdeki üreticilere verilse, üretim artsa, ihracat artsa, cari açık azalsa, dolar düşse, enflasyon düşse, fiyatlar düşse, aynı gelirde kalsak ama her şey ucuzlasa daha iyi olmaz mıydı? Hala neden ısrarla Türk vatandaşlarının emeğini daha da değersiz hale getirecek ucuz işçilik politikası uygulanıyor anlam veremiyorum. Acaba tüm bunlar dış güçlerin başka bir oyunu mu? Yoksa iç güçler dış güçlerden daha da acımasız mı?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 29.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız