Hakan UZUN
Hakan UZUN

Gazete: Düzce Postası

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Yoksullaştık, aç bırakıldık yetmedi dış ticaret açığını yüzde 142,7 arttırdık

  • 1.08.2022 10:35

TÜRK Lirasına değer kaybettirerek ucuz işçilik politikası ile Avrupa ve Amerika’nın ucuz pazarı olmayı hedefleyen politikaların sonucu daha da ağır oldu.

Geçen yılın ilk 6 aylık verilerine göre dış ticaret açığımız yüzde 142,7 arttı. Böylelikle dışa bağımlılığımız daha da artarken, Türk Lirası daha da değersizleşti. Türkiye’de çalışanların ise emekleri daha da ucuz satın alınır oldu.

Özellikle gençlerimizin emeklerini bu kadar değersiz hale getirip adeta köle gibi gelişmiş ülkelere satılmalarının bu ülkeye faydası olmayacağını daha önce dile getirmiştim.

Maalesef TÜİK verilerine göre bile sonuç çok kötü oldu. Her kötü olayda daha kötüsünü gösteren yetkililer ise bununla dahi övünebiliyor.

Ülkemizde yoksulluk sınırı 22.279 TL olarak belirlendi. Yani toplumun büyük bir kısmı yoksullaştı. Açlık sınırı ise 6.840 TL olarak hesaplandı. Bu süreçte biz neyle övünüyoruz? Bulgaristan’a 90 günlük vize muafiyeti sağladık. Ucuza alışverişe bizim ülkemize gelmişler. Kimse “2006’da 1 leva 1TL alamazken, bugün 9.37TL ediyor, neredeyse yüzde 1000 değer kaybetti leva karşısında” demiyor.

Yani Bulgaristan nasıl bir süper güç oldu ki bu kadar değer kaybetti TL karşısında? Daha geçen sene aldığının iki katı alıyorlar. Yani bizim vatandaşımız Bulgaristan vatandaşına hizmet etmek için bile 2 kat çalışmak zorunda. Bu politika nasıl bizim ülkemizin lehine oluyor anlayamıyorum.

Konuyla ilgili son yazımda mart ayı verileri açıklanınca “Üretim artışı olmadan ihracattaki artış sadece ithalatında artmasına neden olur. Bu şekilde açık vermeye devam ederiz. Cari açık verdikçe de ekonomik açıdan kalkınmamız mümkün olmaz. İnşallah Ramazan ayı bazı vicdanların aydınlanmasına vesile olur. İnşallah herkes bu ayın feyzinden yararlanır. İnşallah ülkemize verilen rahmet ve bereket doğru şekilde kullanılır. Bu ay hepimiz için bir dönüm noktası olur inşallah” şeklinde dua etmiştim. Maalesef bazı kalplere Ramazan ayı da fayda etmedi.

Ucuz işçilik politikası bence ülkemize çok zarar veriyor. Gençlerimizin geleceklerini ve umutlarını mahvediyor. Avrupalı bir gencin 1 aylık maaşıyla aldığını bizim gencimizin alması için 60 ay çalışması isteniyor. Üstelik bizim gencimizin mesai saatleri de çok daha fazla ve insanlık dışı şartlarda çalışması bekleniyor çoğu zaman. Bence burada daha etkili olacak çözüm; katma değeri yüksek ürünler ve hizmetler üretmek, bunları üretenlere destek olmak, sadece birkaç kişiyi daha zengin edecek politikalardan acilen vazgeçmek.

Çeşitli kaynaklara sahip olan ülkemiz doğru politikalarla dünyada ilk 3’e girebilir. Hatta 1. sırada olabilir. Umarım bir gün yöneticiler ve karar vericiler bu anlayışı benimser. Ya da en azından bu anlayışa sahip insanlar bir gün karar verici konumuna gelebilir. Yoksa Türk gençliğini daha yoksul, daha aç, Türk Lirasını daha değersiz yaparak telafi edilemez zararlar verirsiniz bu ülkeye.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız