Harun Agah ALTAY
Harun Agah ALTAY

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Çini Sanatçısı

Yaylalarımızın kirliliği turizme gölge düşürüyor

  • 18.05.2022 12:26

COVİD-19 sürecinde temizliğe öyle alışmıştık ki, bir ara “inşallah pandemi bitmez” diyenlere bile rastlamıştım. Hele çevre kirliliği söz konusu olunca insan bunu tekrar etmeden duramıyor.

Çevre kirliliği deyince akla yaşam bölgemizdeki açık alanlar gelir. Ama çevre demek aslında insanın kullandığı yaşam alanı demektir. Yani bu tanıma açık alanların yanı sıra kapalı alanlar da uymaktadır.

Kısaca insanın kullandığı tüm alanlardır.

Yaz sezonuna girdiğimiz şu günlerde yaylalarımız haftasonları en çok tercih edilen mekanların başında geliyor.

Deniz ve tarih turizmiyle birlikte dışarıdan en çok turist çeken alanlarımızın başında geliyor.

Bu paydan Düzce’nin yaylaları da nasibini alıyor elbette. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin yanı sıra pek çok ünlü misafirimizi yaz sezonunda Düzce yaylalarında görmeye alıştık.

Odayeri Yaylası’da bu muhteşem doğal mekanlarımızdan biri. Her zaman olduğu gibi özellikle hafta sonları ziyaretçiler yaylayı tıklım tıklım dolduruyor.

İnsanlar yaylaları en çok temiz havayı ciğerlerine çekmek için tercih ediyor. Ancak bu fazla ilgi ne yazık ki başta tuvalet ve mescid temizliği olmak üzere yaşam alanlarını tehdit ediyor.

Yaylada temiz kullanılmayan tuvaletler hijyenik tehdit taşıyor ve mikrop yuvası haline getirilerek adeta ölüm saçıyor.

İstanbul ve Ankara gibi iki metropolün ortasında yer alan Düzce yaylalarının hele hele bu yaz döneminde temizlik yönünden İl Özel İdaresi tarafından acilen denetlenmesi gerekiyor.

Bölgemizin tanıtımında çok özel bir yeri olan yaylalarımız ilgisizlikle gündeme gelmemelidir.

Yoksa ilimize gelen misafirlere kötü bir yaşam alanı mı sunacaksınız!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız